Rzymskie mauzoleum odkryte w Londynie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mauzoleum z czasów rzymskich odkryto w Londynie podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w pobliżu słynnych Borough Market i London Bridge Station - poinformowało Museum of London Archaeology (MOLA).

Mauzoleum jest określane przez ekspertów jako "całkowicie unikalne".

Do odkrycia doszło na budowie kompleksu biurowo-handlowego The Liberty of Southwark. Pozostałości mauzoleum - rodzaju monumentalnego grobowca - obejmują resztki ścian i wewnętrzne podłogi. W centrum znajduje się mozaika otoczona przez wzniesioną platformę, na której dokonywano pochówku. Przetrwały również najniższe stopnie wejściowe. Doskonały stan budowli sprawia, że uznano ją za najlepiej zachowane rzymskie mauzoleum w ogóle w Wielkiej Brytanii.

Budowla ma być odrestaurowana i udostępniona publicznie.

Jak skomentowała archeolog z MOLA Antonietta Lerz, badany przez naukowców stosunkowo niewielki obszar w Southwark to mikrokosmos zmieniających się losów Rzymian w Londynie - "od wczesnej fazy, gdy Londyn rozwijał się jako teren z bogato dekorowanymi budynkami rzymskimi, po okres późniejszy, kiedy osada skurczyła się i stała się zacisznym miejscem, w którym ludzie wspominali swoich zmarłych".

"To fascynujące okno na ówczesny świat, pokazujące warunki i styl życia tej części miasta w czasach rzymskich" - uznała specjalistka.

Mauzoleum przeszło w czasach rzymskich sporą modyfikację - archeologom udało się odkryć dwie mozaiki, górną i dolną. Druga z nich znajdowała się dokładnie pod pierwszą. Obie są do siebie podobne - w ich centralnej części jest kwiat, z koncentrycznymi kręgami wokół niego. Na zewnątrz wzoru wykonano dopełnienie z czerwonych kostek.

Ściany mauzoleum zostały rozebrane prawdopodobnie w okresie średniowiecza. Wszystko wskazuje jednak na to, że był to pierwotnie pokaźny, dwukondygnacyjny budynek, wymagający solidnych przypór w narożnikach.

Mauzoleum było wykorzystywane przez bogatszych członków rzymskiej społeczności. Jak przypuszczają badacze, mogło stanowić grobowiec rodzinny lub też należeć do grupy, której członkowie uiszczali miesięczną opłatę za możliwość pochówku w tym miejscu.

W mauzoleum odnaleziono również ponad stu monet, pozostałości przedmiotów z metalu, ceramiki i dachówek. Wokół mauzoleum natrafiono również na ślady rzymskich pochówków; były wśród nich miedziane bransoletki, szklane paciorki, monety, naczynia, a nawet kościany grzebień.

W lutym ubiegłego roku w Londynie odkryto z kolei jedną z największych rzymskich mozaik, odnalezionych w ciągu ostatnich 50 lat.

Pierwszymi śladami osadnictwa w Londynie są pozostałości po rzymskiej osadzie pochodzącej prawdopodobnie z 43 r. n.e., a więc z czasów najazdu wojsk cesarza Klaudiusza. Archeologowie odnaleźli także pozostałości po obozie warownym z lat 70–80 n.e. na wzgórzach Cornhill i Ludgate Hill.

Southwark to dzielnica Londynu na południowym brzegu Tamizy. (PAP)

Zdjęcia z prac wykopaliskowych oraz film obrazujący, jak mauzoleum mogło wyglądać - można znaleźć na stronach MOLA.

Magdalena Barcz

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera