Uczelnie i instytucje

Uruchomiono cyfrową bazę wiedzy na temat dziejów polskiej robotyki

30.05.2023. Dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów prof. Piotr Szynkarczyk podczas konferencji nt. projektu "Repozytorium Robotyki - cyfrowe udostępnianie zasobów nauki z obszaru robotyki", realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. PAP/Tomasz Gzell
30.05.2023. Dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów prof. Piotr Szynkarczyk podczas konferencji nt. projektu "Repozytorium Robotyki - cyfrowe udostępnianie zasobów nauki z obszaru robotyki", realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. PAP/Tomasz Gzell

W cyfrowej bazie wiedzy na temat początków polskiej robotyki w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie znajdują się m.in. informacje na temat pierwszego polskiego robota. Właśnie uruchomiono repozytorium, które obejmuje dokonania PIAP od 1966 do 2007 r.

We wtorek w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP należącym do Sieci Badawczej Łukasiewicz odbyła się konferencja na temat projektu "Repozytorium Robotyki - cyfrowe udostępnianie zasobów nauki z obszaru robotyki". Był on realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego koszt wyniósł blisko 4,5 mln zł.

Celem repozytorium jest zapewnienie dostępu do wiedzy o zdobyczach techniki – zarówno historycznych, jak i najnowszych – z zakresu szeroko rozumianej automatyki i robotyki. Jak podano w komunikacie PIAP - Łukasiewicz, w zdigitalizowanej formie udostępnione są zgromadzone w PIAP prace naukowe, badawcze i rozwojowe z zakresu robotyki oraz obszarów pokrewnych, takich jak automatyka, pomiary, sztuczna inteligencja, rozpoznawanie obrazów, przetwarzanie mobilne. Korzystający z repozytorium mają również dostęp do raportów z badań, czasopism, opisów projektów urządzeń oraz elementów robotycznych, a ponadto do zasobów biblioteki instytutu.

Jest to cyfrowe kompendium wiedzy dostępne nieodpłatnie pod adresem: https://roborepo.pl/. Obejmuje dokonania pracowników PIAP od 1966 do 2007 r. W bazie znajduje się 2 500 obiektów, są to głównie artykuły naukowe, sprawozdania z prac i broszury.

"To jest stan na tę chwilę, ale szykujemy dane, które będą wprowadzone (...). Docelowo będzie to 4 tysiące (obiektów - PAP)" - powiedziała PAP kierująca projektem dr inż. Małgorzata Kaliczyńska z PIAP - Łukasiewicz.

Adresatem repozytorium są - jak przekazała dr inż. Kaliczyńska - osoby, które chcą poznać początki polskiej robotyki. "Dlatego, że te początki mogą być również dzisiaj źródłem kolejnych inspiracji" - podkreśliła.

Wśród ciekawostek w bazie znalazły się m.in. informacje na temat opracowanego w PIAP pierwszego polskiego robota - PR-02. Kaliczyńska pytana o to, co pierwszy polski robot był w stanie zrobić, wskazała na proste prace - podnoszenie, przenoszenie. "To był robot przemysłowy" - zaznaczyła.

Dziś PIAP produkuje roboty mobilne, antyterrorystyczne i rehabilitacyjne. Zajmuje się także automatyzacją i robotyzacją linii produkcyjnych i fabryk, drukiem 3D oraz technologiami kosmicznymi.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 22.07.2024. Inauguracja pracy najnowszego radaru meteorologicznego działającego w sieci POLRAD, 22 bm. na Górze Świętej Anny. PAP/Krzysztof Świderski

    Opolskie/Na Górze św. Anny uruchomiono radar meteorologiczny

  • Fot. Politechnika Warszawska

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera