Związek z magnolii hamuje namnażanie SARS-CoV-2 w komórkach

Bolestraszyce (woj. podkarpackie), 17.04.2018. Kwitnące magnolie w arboretum w Bolestraszycach (dd/doro) PAP/Darek Delmanowicz
Bolestraszyce (woj. podkarpackie), 17.04.2018. Kwitnące magnolie w arboretum w Bolestraszycach (dd/doro) PAP/Darek Delmanowicz

Honokiol - adaptogenny związek z kory magnolii, hamuje namnażanie wirusa SARS-CoV-2 w komórkach – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Leiden w swojej publikacji, która ukazała się w Microbiology Spectrum, czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego.

Honokiol to związek izolowany z kory roślin z rodzaju magnolia. Zaliczany jest do grupy adaptogenów, czyli substancji roślinnych, dzięki którym organizm lepiej radzi sobie w warunkach ogólnie pojmowanego stresu.

Holenderscy naukowcy opublikowali dane wskazujące na to, że honokiol hamuje namnażanie SARS-CoV-2 w komórkach. Co ciekawe, to samo działanie wykazuje w stosunku do innych patogennych koronawirusów, np. MERS-CoV czy SARS-CoV.

"Wyniki sugerują, że substancja ta ma szerokie spektrum działania i istnieje duże prawdopodobieństwo, że hamowałaby również namnażanie nowych koronawirusów, które pojawić się mogą w przyszłości" - tłumaczy prof. Martijn J. van Hemert ze szpitala uniwersyteckiego w Leiden.

Swoje badania naukowcy rozpoczęli jeszcze na początku pandemii koronawirusa, kiedy nie było dostępne leczenie ani szczepionki przeciwko temu patogenowi. Teraz upatrują w swoim odkryciu jednej ze strategii przygotowania na ewentualne przyszłe epidemie. Naukowiec podkreśla, że takie związki o szerokim spektrum działania - w połączeniu z innymi lekami - mogłyby być użyte do leczenia pacjentów na wczesnym etapie epidemii lub nawet stosowane profilaktycznie u osób z grup wysokiego ryzyka, np. u pensjonariuszy domów opieki.

Jak dodaje prof. van Hemert, honokiol ma także właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może przyczynić się do poprawy stanu pacjenta nawet wtedy, kiedy infekcja jest już na zaawansowanym etapie. Wtedy zmniejszenie replikacji wirusa nie przyniesie już pożądanego skutku, ponieważ to odpowiedź zapalna organizmu chorego jest odpowiedzialna za objawy.

Choć wyniki tych wstępnych badań są obiecujące, autorzy przestrzegają przed popadaniem w nadmierny entuzjazm: „Nasze wyniki stanowią jedynie podstawę do dalszych badań potencjalnych zastosowań terapeutycznych honokiolu. Należy zaznaczyć, że jest jeszcze za wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić, że substancja mogłaby być zastosowana u chorych na koronawirusa. Potrzeba jeszcze wielu badań, a jeśli te okażą się sukcesem – także badań klinicznych".

Nauka w Polsce, Dominika Cieślak

doc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: widać oznaki kolejnego cyklu Słońca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera