Historia i kultura

Lubelskie/ Rzymska moneta sprzed 2 tys. lat odnaleziona w gminie Józefów nad Wisłą

Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Poszukiwacz zabytków odnalazł na terenie gminy Józefów nad Wisłą (Lubelskie) srebrną monetę, która ma ponad 2 tys. lat i pochodzi z okresu republikańskiego Rzymu – poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski.

Konserwator przekazał na Facebooku, że znalezisko zgłosił Krzysztof Kozłowski, który prowadził poszukiwania z użyciem wykrywacza metali na terenie gminy Józefów nad Wisłą. "Przekazana moneta to srebrny denar, tzw. serratus (ząbkowany). Jest to o tyle niezwykłe znalezisko, że pochodzi jeszcze z okresu republikańskiego Rzymu i datować go można na 81 r. p.n.e." – wyjaśnił konserwator.

Opisując monetę wymienił niewielką zachowaną średnicę - 16 mm. "Na jednej stronie widoczne jest udrapowane popiersie Ceres, rzymskiej bogini wegetacji i urodzajów. Poniżej podbródka umieszczony ma wytarty bliżej nieokreślony przedmiot – pierwotnie, w różnych wariantach mógł być to np. róg obfitości, kłos lub lira" – podał. Natomiast u góry, z tyłu głowy - dodał - w stanie szczątkowym zachował się nieczytelny napis.

Na drugiej stronie monety – poinformował Kopciowski – znajduje się przedstawienie oracza kroczącego za pługiem, który jest ciągnięty przez dwa woły. Poniżej znajduje się częściowo zachowany napis i liczba.

Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

"Monogram MARI·C, pierwotnie prawdopodobnie brzmiący: C·MARI·C·F wskazuje, że jest to denar Gaiusa Mariusa, który pełnił funkcje jednego z triumwirów monetarnych w 81 r. p.n.e." – przekazał Kopciowski. Jak wyjaśnił, triumwirowie monetarni byli urzędnikami nadzorującymi bicie monet i w okresie późnej republiki ich imiona mogły być na nich umieszczane.

Takie znaleziska - wskazał - łączone są najczęściej z osadnictwem kultury przeworskiej w młodszym okresie przedrzymskim i w okresie wczesnorzymskim. "Monety tego typu pozostawały w stosunkowo długim okresie użytkowania" – dodał.

Konserwator przypomniał, że jest to kolejna moneta z okresu republikańskiego, którą znaleziono w ostatnich latach na Lubelszczyźnie. W 2018 r. członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol "Szansa" zgłosili odnalezienie na terenach nadwiślańskich rzymskiego denaru L. Tituriusa Sabinusa wybitego w 89 r. p.n.e.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Nowak

pin/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera