Klaster energii powołał w piątek samorząd Kielc razem z miejskim instytucjami i świętokrzyskimi uczelniami wyższymi. Celem inicjatywy jest wspólne wytwarzanie i dystrybucja energii, co ma się przekładać na niższe koszty – poinformowali uczestnicy klastra.
Porozumienie o powołaniu Kieleckiego Klastra Energii dziesięć instytucji podpisało w piątek w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Celem jest podejmowanie wspólnych działań związanych m.in. z wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energią na terenie Kielc.
„Cały świat przechodzi na lokalne sieci energetyczne. Priorytetem jest samowystarczalność energetyczna i co ważne, klaster otwiera nam możliwości pozyskiwania dotacji” – mówił w piątek prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Jak poinformował prezes MPEC Arkadiusz Bąk, umowa zakłada trzy główne kierunki działań: racjonalne gospodarowanie energią, edukowanie w zakresie właściwego korzystania z energii, wspólne jej wytwarzanie i konsumpcję.
„Sprawdzimy, ile z potrzeb energetycznych miasta jesteśmy w stanie zapewnić z własnych źródeł energii. Czyli jeśli wybudujemy solary na jedynych jednostkach użyteczności publicznej, które produkują energię, a nie zużywają jej w danym czasie, to będziemy mogli wykorzystać ją w tej naszej 'klastrowej'[ społeczności, a tym samym znacznie korzystniej ją wykorzystamy cenowo. Będzie to znacznie bardziej opłacalne” – wskazał Bąk.
Klaster jest otwarty. Mogą do niego przystąpić publiczne jednostki samorządu, jednostki badawcze, osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe czy przedsiębiorcy.
W piątek porozumienie podpisały m.in.: samorząd Kielc, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych, Świętokrzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Targi Kielce, Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ pad/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.