Materiał na komputery odporne na promieniowanie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Połączenie dwóch form materiału półprzewodnikowego zwanego tlenkiem galu wydaje się być całkowicie odporne na promieniowanie, co ważne na przykład w komputerach statków kosmicznych – informuje pismo „arXiv”.

Powszechnie stosowane w elektronice półprzewodniki w rodzaju krzemu czy arsenku galu są wrażliwe na promieniowanie. Promieniowanie cząsteczkowe może wybić atomy z półprzewodnika, miejscowo zmieniając jego właściwości. Urządzenia elektroniczne stosowane w środowiskach o wysokim promieniowaniu (pojazdy kosmiczne, reaktory jądrowe) muszą być szczególnie wytrzymałe. Wśród potencjalnych materiałów na odporniejsze urządzenia elektroniczne wymieniany jest tlenek galu (Ga2O3), półprzewodnik, który może przybierać pięć różnych form krystalicznych.

Teraz Andrey Kuznetsov z Uniwersytetu w Oslo (Norwegia)i jego współpracownicy odkryli, że gdy dwie formy krystaliczne tlenku galu, zwane fazami beta i gamma, występują obok siebie w tym samym materiale, takie połączenie może wytrzymać niezwykle wysokie dawki ciężkich jonów - wysokoenergetycznych, naładowanych cząstek, wyrzucanych przez gwiazdy (promieniowanie kosmiczne).

Tak odporną kombinację kryształów naukowcy uzyskali bombardując tlenek galu w fazie beta ciężkimi jonami niklu, galu, złota i neonu, co spowodowało częściowe przekształcenie w fazę gamma. W ten sposób udało się uzyskać stabilną mieszaninę form gamma i beta.

Następnie Kuznetsov i jego zespół setki razy zwiększyli liczbę jonów – promieniowanie osiągnęło wartości znacznie przekraczające poziom obserwowany w reaktorach jądrowych lub w kosmosie, ale nie nastąpiły żadne zmiany strukturalne. Mimo że poziom promieniowania był tak wysoki, że atomy badanej próbki mogłyby się przemieścić kilkaset razy.

Na razie nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje, ale zdaniem Kuznetsova jest to związane z wieloma różnymi miejscami, do których przemieszczony atom galu może przeskoczyć w sieci krystalicznej bez zakłócania jej ogólnej struktury.

Więcej w publikacji źródłowej: DOI: 10.48550/arXiv.2303.13114 (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Przemyśl, 14.09.2015. Konopie indyjskie w Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu. PAP/Darek Delmanowicz

    Konopie mogą uszkadzać chromosomy, sprzyjając nowotworom i wpływając na kolejne pokolenia

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera