Szczecin/ Pies-robot będzie promował Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podczas dni otwartych drzwi

20.03.2023. Prezentacja nowego robota kroczącego, skonstruowanego przez naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w siedzibie uczelni w Szczecinie, 20 bm. Robot pomaga studentom i doktorantom ZUT przy projektach badawczych. Jego zadania to m.in.: zbieranie danych, mapowanie przestrzeni, monitorowanie, prowadzenie nadzoru i inspekcje. PAP/Marcin Bielecki
20.03.2023. Prezentacja nowego robota kroczącego, skonstruowanego przez naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w siedzibie uczelni w Szczecinie, 20 bm. Robot pomaga studentom i doktorantom ZUT przy projektach badawczych. Jego zadania to m.in.: zbieranie danych, mapowanie przestrzeni, monitorowanie, prowadzenie nadzoru i inspekcje. PAP/Marcin Bielecki

Jest przeznaczony do inspekcji miejsc niebezpiecznych dla człowieka, ale potrafi też "tańczyć" i "prosić" jak domowy czworonóg – robot badawczy będzie promował Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podczas dni otwartych drzwi uczelni. Te odbędą się w środę i w czwartek.

"Najłatwiej opisać, że jest to pies-robot. Ma oczy, a więc widzi wszystko to, co my widzimy, ale oprócz tego na plecach nosi radar, a więc jest w stanie zobaczyć jeszcze więcej. Jest przeznaczony do autonomicznych inspekcji, dozoru czy monitoringu – może wejść do miejsc, do których człowiek by nie wszedł, na przykład takich, w których mogą się znajdować szkodliwe dla ludzi gazy" – powiedział w rozmowie z PAP doktorant na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) w Szczecinie Marcin Gołaszewski.

Wyjaśnił, że robot znajduje zastosowanie m.in. w halach technologicznych i w miejscach, gdzie przebiegają procesy chemiczne. Może także – dzięki radarowi – mapować przestrzeń, co pozwala na uzyskanie jej trójwymiarowego obrazu; może też, po zamontowaniu dodatkowych elementów, transportować niewielkie przedmioty.

Robot, nazwany przez studentów "Wimuś" (od akronimu nazwy wydziału) będzie prezentowany podczas dni otwartych drzwi uczelni.

"Poza tym, że jest przede wszystkim robotem badawczym, możemy nim poruszać w różnych trybach – na przykład przypominających taniec albo +proszenie+, zresztą w ogóle gdy się porusza, jest bardzo podobny do psa" – wyjaśnił doktorant WIMiM Ryszard Ziętek.

Dodał, że gdy ZUT gości uczniów, "Wimuś" jest często ich pierwszym zetknięciem z robotyką. "Robi furorę" – zaznaczył.

Robot został zakupiony w ramach projektu Zachodniopomorskiej Listy Infrastruktury Badawczej. Będzie jednym z elementów promujących uczelnię podczas dni otwartych drzwi w środę i w czwartek. Jak poinformował ZUT, w budynku Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii znajdą się stoiska informacyjne dotyczące zasad rekrutacji, studiów w języku angielskim, stypendiów, praktyk, staży, wyjazdów zagranicznych, akademików i organizacji studenckich.

Odbędą się także pierwsze w Szczecinie targi studenckich kół naukowych "Student Expo". Tych na ZUT jest ponad 70. Specjalizują się w różnych dziedzinach – od technologii przez wytwarzanie nowoczesnych materiałów po zrównoważony rozwój, klimat i ekologię.

"Wspólnota uniwersytecka to coś więcej niż zespół budynków i jedno logo. Trzymamy się razem, pracujemy w kołach naukowych, bawimy się na imprezach, działamy w stowarzyszeniach, mieszkamy w akademikach. Jesteśmy dumni z osiągnięć koleżanek i kolegów, dlatego chcielibyśmy pokazać ich potencjał i opowiedzieć maturzystom o możliwościach realizacji swoich naukowych pasji. Licealiści, którzy nas odwiedzą będą mogli porozmawiać z przedstawicielami trzydziestu kół naukowych. Swój dorobek zaprezentują m.in. +Zrównoważeni+, +Odnawialni+ i +Alfa-Reaktywni+" – powiedział przewodniczący samorządu studenckiego uczelni Marcin Witkowski.

W trakcie dwudniowego wydarzenia drzwi otworzą również wydziały ZUT. Maturzyści – jak zapewnia uczelnia – "będą mieli okazję przekonać się na własne oczy, jak wyglądają uczelniane laboratoria i pracownie, poznają także najciekawsze projekty realizowane przez studentów".

Na stronie dniotwarte.zut.edu.pl znajduje się szczegółowy program wydarzenia. Odbędzie się ono w środę i w czwartek w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii przy al. Piastów 45 w godz. 9-14.(PAP)

Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ agt/
 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Etyk-prawnik: podobne do ludzi roboty powinny być zakazane

  • 21.03.2016. Na zdjęciu prof. Piotr Orleański. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN: jesteśmy zapraszani do największych misji kosmicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera