Szympansy, jak ludzie, chodzą synchronicznie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

U szympansów, tak samo jak u ludzi, występuje nieświadoma synchronizacja kroków u dwóch idących obok siebie osobników – informują naukowcy na łamach „Current Biology”.

Gdy dwa szympansy idą obok siebie, ich kroki synchronizują się, podobnie jak u ludzi – dowodzą naukowcy ze szkockiego University of St Andrews i Central European University w Wiedniu.

Badania prowadzono w rezerwacie w Zambii. Obserwowano szympansy, gdy szły w pojedynkę lub parami. Gdy jeden szedł obok drugiego – ich kroki dostosowywały się wzajemnie.

Może to oznaczać, że podobna cecha, która występuje u ludzi, ma archaiczne korzenie, pochodzi bowiem od wspólnych przodków człowieka i innych naczelnych.

Jak wyjaśnia kierująca badaniami Manon K. Schweinfurth z University of St Andrews, ludzie często wykonują czynności fizyczne zespołowo, np. podczas pracy czy uprawiania sportu. Wydają się one ważnym elementem naszego sukcesu ewolucyjnego.

Z drugiej strony nasi najbliżsi żyjący krewniacy - szympansy - zdają się nie wykazywać takich tendencji do zespołowego działania. Niewiele jednak wiadomo o prostszych postaciach skoordynowanych działań, takich jak synchroniczność podczas chodzenia.

Zdaniem Schweinfurth szympansy mogą być bardzo dobrym modelem do badań nad ostatnim wspólnym przodkiem ludzi i małp człekokształtnych.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera