Ochrona starych drzew to ważny element dbałości o klimat – piszą biolodzy na łamach „Trends in Ecology & Evolution”.
Stare drzewa, liczące setki, a nawet tysiące lat, to niezwykle ważny element ekosystemu. Odgrywają one dużą rolę w zachowaniu bioróżnorodności i stabilności środowiska.
„Stare drzewa to wyjątkowe habitaty, dzięki którym chronione są zagrożone gatunki, ponieważ drzewa przyczyniają się do spowolnienia zmian klimatu” - piszą naukowcy, Gianluca Piovesan z uniwersytetu w Viterbo (Włochy), Charles H. Cannon z Center for Tree Science (Lisle, USA) i inni.
Drzewa potrafią być również pojemnymi magazynami dwutlenku węgla oraz punktami węzłowymi połączeń mikoryzowych, czyli symbiotycznej relacji z podziemnymi grzybami, która dostarcza roślinom wielu składników odżywczych. Symbioza z grzybami pomaga zredukować suszę w suchym środowisku.
Naukowcy proponują dwutorowe podejście do ochrony sędziwych drzew: po pierwsze, ochronę poprzez rozmnażanie, a po drugie, całkowitą ochronę połączoną z przywracaniem lasom procesów naturalnych.
Badacze uważają, że należy dokumentować i monitorować stare drzewa nie tylko w lasach, ale również w parkach i na innych obszarach przestrzeni miejskiej. Ich kondycja dużo mówi o stanie lokalnego środowiska. Zdaniem naukowców należy zaprząc do tego najnowocześniejsze technologie.
„Wołamy o międzynarodowe wysiłki w celu zachowania tych ośrodków bioróżnorodności i stabilności” - piszą.
Więcej tutaj. (PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.