Sprzedaż biletów w kinach może pozwolić przewidzieć zachowanie giełdy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Obserwując dzienne wyniki sprzedaży w kinach (box office) można dokładnie przewidywać zachowanie giełdy w najbliższych dniach - informuje pismo „Financial Management”.

Box office to pojęcie, które w biznesie filmowym określa liczbę widzów lub dochód ze sprzedaży biletów na dany film. Box office to także angielska nazwa kasy, w której kupuje się bilety na seans filmowy, teatralny czy inne wydarzenie artystyczne.

Tradycyjnie do przewidywania wyników giełdowych wykorzystywane są kwartalne i miesięczne dane dotyczące konsumpcji. Tymczasem sumy, jakie ludzie z dnia na dzień wydają na kino, mogą być odzwierciedleniem nastrojów społecznych i sytuacji na rynku i zapewniać bardziej aktualne i odpowiednie dane dla decydentów na rynkach finansowych.

"Wyniki box office w USA niosą ze sobą informacje istotne dla inwestorów. Pokazujemy, że zarobki kasowe mogą pozwolić przewidywać wyniki do pięciu dni – powiedział prof. Seda Oz z University of Waterloo’s School of Accounting and Finance. - Nasze badania dostarczają dowodów, że codzienna konsumpcja niesie ze sobą nowe, bardziej aktualne i istotne informacje dla rynków akcji”.

Oz i współautor, prof. Steve Fortin z Waterloo’s School of Accounting and Finance, przetestowali hipotezę dotycząca box office analizując dostępne dane z lat 1997 - 2019. „Dochody ze sprzedaży biletów traktujemy jako wczesne oznaki wydatków – powiedział Oz. - Nasze dowody mogą przedstawiać opłacalną strategię wyczucia czasu na rynku, którą inwestorzy mogą potencjalnie wykorzystać”.

Związek między pieniędzmi wydanymi na bilety do kina a wynikami rynkowymi sugeruje, że zarobki z biletów pozwalają ocenić konsumpcję wśród inwestorów i mogą być wykorzystywane do tworzenia potencjalnie zyskownych strategii handlowych. Jest to pierwsze badanie wykorzystujące dane o dziennej konsumpcji w kontekście giełdowym (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/fima.12408). (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera