Uniwersytet Zielonogórski (UZ) zainaugurował w poniedziałek nowy rok akademicki otwierający zarazem 22. rok działalności tej największej uczelni na Ziemi Lubuskiej. Na pierwszym roku studia rozpoczyna ponad 3,5 tys. studentów - poinformowała rzeczniczka UZ Ewa Sapeńko.
„Tegoroczna rekrutacja jest dla nas satysfakcjonująca. Porównując dane rok do roku - dzisiaj prawie tysiąc studentów więcej rozpoczyna naukę na naszej uczelni. A przecież sytuacja demograficzna w naszym województwie jest coraz gorsza. Dlatego ważne jest jakie kierunki proponujemy naszym kandydatom” – mówił podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciech Strzyżewski.
Rektor wskazał, że w rozpoczynającym się roku akademickim największym wyzwaniem dla kierowanej przez niego uczelni będzie umiędzynarodowienie czyli zwiększenie liczby studentów zagranicznych, jak i kierunków prowadzonych w języku angielskim. W planach jest również przygotowanie wspólnych z zagranicznymi uczelniami tzw. podwójnych dyplomów.
Największą popularnością wśród nowych studentów cieszyły się tradycyjnie kierunek lekarski, informatyka, filologia angielska, psychologia, dziennikarstwo i kierunki ekonomiczne.
W tym roku oferta uczelni została poszerzona o cztery nowe kierunki: resocjalizację z kryminologią, fizjoterapię, projektowanie społeczne oraz jazz i muzykę estradową (II stopień).
Uniwersytet Zielonogórski jest największą uczelnią w woj. lubuskim. Studiuje na nim 10 tys. osób - 6,5 tys. stacjonarnie, 3,4 tys. niestacjonarnie i 100 doktorantów. Kadra liczy 1 870 pracowników, w tym 1121 naukowych i dydaktycznych (wśród nich: 110 profesorów tytularnych, 245 doktorów habilitowanych i 493 doktorów). Wspiera ich 750 pracowników administracji i obsługi uczelni.
Uczelnia ma 11 wydziałów, filię w Sulechowie i Collegium Medicum, na których oferuje naukę na 71 kierunkach – 16 inżynierskich i 46 licencjackich. Pięcio– i sześcioletnie studia magisterskie oferuje na siedmiu kierunkach, a na 45 studia magisterskie uzupełniające. Uniwersytet proponuje też 25 kierunków studiów podyplomowych.
Uczelnia ma 21 uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora i 21 uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego.
PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz
mmd/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.