Udało się prześledzić temperatury w Antarktyce z ostatnich 45 mln lat – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Geoscience”.
Na podstawie analizie mikroskamieniałości badacze z Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii prześledzili zmiany temperatur w Antarktyce w ostatnich 45 milionach lat.
Dzięki tym badaniom można będzie precyzyjniej przewidzieć czekające nas następstwa zmian klimatu, m.in. w zakresie podnoszenia się poziomu mórz. Stopienie się lodowców antarktycznych oznacza podniesienie się poziomu mórz na świecie nawet o 50 m.
Naukowcy badali mikroskamieniałości z próbek pochodzących z drążenia w dnie oceanu. Te mikroskamieniałości to tak naprawdę pojedyncze cząsteczki tłuszczowe, nierozpuszczalne w wodzie, będące wytworem organizmów jednokomórkowych – archeonów.
Archeony dostosowują skład swojej zewnętrznej, ochronnej błony tłuszczowej do temperatury morza. Badając te zmiany, naukowcy śledzili zmienność temperatur wody morskiej.
„Zapis, jaki uzyskaliśmy, pozwala nam zyskać szeroki ogląd zmienności temperatur w Antarktyce i ich związku z ilością lodu i topografią. Otwiera również drogę do ulepszenia naszych prognoz, odnoszących się do przyszłych zmian” – podkreśla James Bendle z University of Birmingham (Wlk. Brytania).
Więcej: https://www.birmingham.ac.uk/news/2022/scientists-chart-45-million-years-of-antarctic-temperature-change (PAP)
krx/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.