Włochy/ Zużyte maseczki i rękawiczki mogą służyć do produkcji asfaltu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zużyte maseczki noszone w związku z pandemią i jednorazowe rękawiczki można wykorzystać do produkcji wzmocnionego asfaltu - ustalili naukowcy z trzech uniwersytetów we Włoszech, którzy pracują nad tym projektem. Próby techniczne, jakie przeprowadzili, pokazują, że wyprodukowany tą metodą asfalt jest znacznie wyższej jakości.

Nad linią produkcji asfaltu, wzmocnionego dzięki materiałowi uzyskanemu z recyklingu maseczek i rękawiczek pracują eksperci z uniwersytetów w Viterbo oraz Bergamo i uczelni E-Campus. Projekt ten finansowany jest przez włoskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej.

Naukowcy postanowili dać drugie życie ogromnym ilościom środków ochrony osobistej, używanym od dwóch i pół roku, gdy zaczęła się pandemia.

"Zadaliśmy sobie pytanie, co można zrobić z naszymi zużytymi maseczkami i rękawiczkami, jeśli chcemy, aby nie były traktowane jako śmieci nieprzeznaczone do segregacji. Dzięki naszemu projektowi mogą być wykorzystywane do produkcji nawierzchni drogowej" - powiedział dziennikowi "La Repubblica" badacz Marco Marconi z uniwersytetu w Viterbo. Podkreślił, że rozdrobnione maseczki i rękawiczki dodawane są do mieszkanki kruszywa i bitumu jako materiał wzmacniający.

"A to oznacza - wyjaśnił - dłuższą trwałość nawierzchni drogowej, mniejsze wykorzystanie surowców, oszczędności, a także korzyści dla środowiska".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na stwardnienie rozsiane może pomóc pamięci krótkotrwałej

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera