Zgłaszanie przemocy w szkole poprzez aplikację – także w języku ukraińskim

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Aplikacja RESQL, w której uczniowie mogą anonimowo zgłosić nauczycielowi incydenty przemocy, została dostosowana do komunikacji w języku ukraińskim i rosyjskim. Narzędzie dla szkół stworzyli i rozwijają psychologowie z Uniwersytetu SWPS.

„Wdrażając system RESQL chcemy wyjść naprzeciw potrzebom wynikającym z różnic kulturowych i odrębnych systemów edukacyjnych” - tłumaczy dr Małgorzata Wójcik, psycholożka, która uczestniczyła w pracach nad dostosowaniem polskiego narzędzia do komunikacji w języku ukraińskim i rosyjskim.

W szkołach, które zdecydują się na wdrożenie aplikacji, uczniowie będą mogli powiadomić nauczyciela, że byli świadkami lub ofiarami przemocy rówieśniczej – fizycznej lub psychicznej. Nie muszą przy tym podawać swoich personaliów. Zgłoszenie trafi bezpośrednio do wyznaczonych nauczycieli czy pedagogów. W aplikacji dostępne są materiały, które mają ułatwić właściwe zareagowanie, a także podjęcie decyzji lub działań po zgłoszeniu incydentu. Dyrektor otrzymuje raport dotyczący każdego zgłoszenia.

Dodatkowo nauczyciele mogą korzystać z przygotowanych przez psychologów i pedagogów scenariuszy lekcji na temat przemocy szkolnej. A uczniowie - czytać materiały dotyczące przemocy rówieśniczej, obecnie już w trzech wersjach językowych.

Jak informuje Centrum Prasowe Uniwersytetu SWPS, od września naukę w polskich szkołach rozpocznie nawet pół miliona uczniów z Ukrainy. Nowe wyzwania dotyczą planu nauczania i relacji między uczennicami i uczniami, na które duży wpływ mają różnice kulturowe. Rozbieżności w interpretacji zachowań i kontekstu mogą, zdaniem psychologów, prowadzić do poczucia dyskomfortu, zagrożenia czy niezrozumienia wśród rówieśników pochodzących z różnych krajów.

"Zachowania w grupie rówieśniczej, które są akceptowane w polskiej szkole, mogą być interpretowane jako nieprzychylne przez ukraińskich uczniów. Sposób komunikacji z nauczycielami, oczekiwania i obowiązki uczniów mogą być źródłem nieporozumień i ogromnych trudności. Dlatego staramy się wspierać szkoły w tworzeniu bezpiecznych systemów komunikacji i zgłaszania niepożądanych sytuacji w grupie rówieśniczej lub innych problemów, z którymi mogą borykać się uczniowie i uczennice zarówno polscy, jak i ukraińscy" – stwierdza cytowana w materiale prasowym USWPS dr Wójcik.

Kierownik projektu psycholog dr Radosław Kaczan z USWPS w rozmowie z PAP już wcześniej mówił, że dręczenie przybiera różne formy i czasem dotyczy bardzo wrażliwych tematów - związanych z samooceną czy tożsamością danej osoby. Podkreślił, że przemoc nie jest nieodzownym elementem wkraczania w dorosłość i żadne dziecko nie musi jej doświadczać. Dodał, że edukacja powinna uwrażliwiać dzieci na cudzą krzywdę i zachęcać do rozmawiania o problemach.

Cytowana na stronie USWPS Izabela Pielat-Świerczyńska, dyrektor XIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie ocenia, że system RESQL daje dyrektorowi możliwość usystematyzowania działań opiekuńczych i wychowawczych poprzez swoją wszechstronność i aspekt szkoleniowy, podnoszący kwalifikacje wszystkich nauczycieli.

Szkoły zainteresowane wykorzystaniem aplikacji RESQL mogą zdobyć o niej informacje na stronie projektu: https://www.resql.pl (PAP)

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psycholog: Blue Monday to mit, nie ma poparcia w badaniach naukowych

  • Fot. Adobe Stock

    Wódka a moralność: po alkoholu spadają opory, żeby krzywdzić lub "brukać świętości"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera