Historia i kultura

Paleogenetyka wyjaśnia, jak powstawał pomost między Europą a Azją

Nz. dr hab. Marta Krenz-Niedbała oraz dr Sylwia Łukasik z Wydziału Biologii UAM. Źródło: UAM
Nz. dr hab. Marta Krenz-Niedbała oraz dr Sylwia Łukasik z Wydziału Biologii UAM. Źródło: UAM

Używane obecnie języki indoeuropejskie zapoczątkowała kultura sprzed 5 tysięcy lat, która zainicjowała migracje poprzez Eurazję, łącząc Europę na zachodzie z Chinami i Indiami na wschodzie - wynika z badań paleogenetycznych prowadzonych z udziałem Polek.

Nowe światło na sposób życia ludzi tworzących dawne społeczności oraz ich rozprzestrzenianie się rzuciły badania naukowczyń z UAM. W najnowszym numerze Science ukazały się trzy powiązane ze sobą tematycznie artykuły, których współautorkami są dr hab. Marta Krenz-Niedbała oraz dr Sylwia Łukasik z Wydziału Biologii - informuje uczelnia.

Opublikowane prace dostarczają danych o całych genomach 727 starożytnych osobników, pochodzących z regionu tzw. południowego łuku (ang. Southern Arc), rozciągającego się od Kaukazu i Lewantu, poprzez Anatolię i region Morza Egejskiego po Bałkany, stanowiącego pomost łączący Europę i Azję.

Wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców pozwoliły na uzupełnienie luk w zapisie paleogenetycznym ludności eurazjatyckiej. Okazało się m.in., że w południowo-wschodniej Europie zamieszkują ludzie genetycznie tożsami z ludnością stepową.

"Nowe informacje, uzyskane dzięki udziałowi naukowców z całego świata, dotyczą kierunków migracji ludności, powstawania dawnych społeczności w regionie południowego łuku, rozprzestrzeniania się języków indoeuropejskich i wzorców krzyżowania się ludności w czasach od kilku tysięcy lat temu aż do średniowiecza – mówi cytowana w materiale prasowym dr hab. Marta Krenz-Niedbała.

Badania pokazały, że wszystkie używane obecnie języki indoeuropejskie można wywieść od stepowych pasterzy kultury grobów jamowych, pochodzących od łowców-zbieraczy z Kaukazu i ze Wschodu.

"Ich ekspansja na południe obejmowała Bałkany i Grecję, a na wschodzie poprzez Kaukaz dotarli do Armenii. Podczas tych wędrówek potomkowie stepowych migrantów krzyżowali się z lokalnymi populacjami, a szczególnie duży ich wpływ jest widoczny w południowo-wschodniej Europie, gdzie zamieszkują ludzie genetycznie tożsami z ludnością stepową" – uzupełnia informację prasową dr Sylwia Łukasik.

Naukowczynie z UAM przeprowadziły analizy antropologiczne osobników ze stanowisk archeologicznych w Mołdawii i uczestniczyły w przygotowywaniu manuskryptów. Badania zostały przeprowadzone pod kierunkiem prof. Rona Pinhasi z Uniwersytetu Wiedeńskiego, prof. Songül Alpaslan-Roodenberg z Uniwersytetu Wiedeńskiego i Uniwersytetu Harvarda, a także dr. Iosifa Lazaridisa i prof. Davida Reicha z Uniwersytetu Harvarda.

Pełne wersje artykułów znajdują się tutaj, tu oraz tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wielkopolskie/ Osada z czasów kultury łużyckiej znaleziona na odkrywce pod Koninem

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera