Uczelnie i instytucje

Badacz z Uniwersytetu Jagiellońskiego pokieruje międzynarodowym towarzystwem naukowym

Kraków, 02.06.2022. Logo Uniwersytetu Jagiellońskiego w Auli Collegium Novum UJ w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 02.06.2022. Logo Uniwersytetu Jagiellońskiego w Auli Collegium Novum UJ w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Prof. Michał Wierzchoń, pracownik Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego został wybrany na przewodniczącego Europejskiego Towarzystwa Psychologii Poznawczej (ESCoP). Jak wskazała uczelnia, to pierwszy polski naukowiec, który objął tę funkcję od założenia Towarzystwa w 1985 r.

Biuro prasowe UJ podało we wtorek, że prof. Wierzchoń kieruje C-Lab Laboratorium Badania Świadomości w Instytucie Psychologii UJ oraz Centrum Badań Mózgu UJ. Pełni też funkcję prodziekana ds. naukowych Wydziału Filozoficznego UJ i kierownika Międzynarodowego Programu Doktoranckiego z Neuronauki Poznawczej (CogNeS). Jest również wiceliderem inicjatywy „Neuronalna architektura świadomości” w ramach programu COST, który finansuje Komisja Europejska.

„Bardzo się cieszę, że grono badaczy i badaczek z całego świata wybrało mnie, abym pokierował Towarzystwem. To zaszczyt i wielkie wyzwanie, które motywuje do dalszej pracy. Mój wybór stanowi również dowód rozpoznawalności międzynarodowej całego polskiego środowiska psychologów poznawczych” – ocenił prof. Wierzchoń.

Prof. Piotr Kuśtrowski, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. badań naukowych wskazał, że wybór naukowca z tej uczelni na przewodniczącego ESCoP to dowód, że osiągnięcia badaczy z UJ są zauważane i doceniane w międzynarodowym środowisku naukowym.

„Wybór ten z pewnością przyczyni się do dalszego wzrostu widoczności Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale również polskiej nauki na świecie. Psychologia jest najbardziej umiędzynarodowioną dyscypliną z dziedziny nauk społecznych w Polsce, w czym wielka zasługa badaczek i badaczy Instytutu Psychologii UJ” – podkreślił prorektor.

Europejskie Towarzystwo Psychologii Poznawczej (European Society for Cognitive Psychology) zrzesza blisko tysiąc naukowców z Europy i świata. Towarzystwo zostało powołane w celu promowania badań naukowych w dziedzinie psychologii poznawczej i pokrewnej tematyki.

Psychologia poznawcza to dziedzina psychologii zajmująca się problematyką procesów poznawczych człowieka, takich jak percepcja, uwaga oraz pamięć, i korzysta z różnych metod eksperymentalnych. Towarzystwo kładzie nacisk na współpracę i wymianę informacji między badaczami z różnych krajów europejskich. ESCoP jest także wydawcą czasopisma naukowego „Journal of Cognition”.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera