Lublin/ Zmarł b. rektor UMCS prof. Kazimierz Goebel

Fot. Bartosz Proll
Fot. Bartosz Proll

Zmarł rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w latach 1993-1999 prof. Kazimierz Goebel – poinformowała w piątek uczelnia. Matematyk zmarł w wieku 82 lat.

Prof. Kazimierz Goebel urodził się 21 października 1940 r. w Warszawie. Z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie związany były zawodowo od czasu studiów. W 1963 r. został asystentem w Katedrze Zespołowej Matematyki, przekształconej w Zakład Równań Różniczkowych. Od 1980 r. był Kierownikiem Zakładu i funkcję tę sprawował, aż do przejścia na emeryturę.

"Stopień doktora nauk matematycznych uzyskał w 1967 r., a stopień doktora habilitowanego w 1971 r. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1977 r., zaś tytuł profesora zwyczajnego w 1988 r." – podała uczelnia.

Funkcję prorektora pełnił w latach 1984-1987 oraz 1990-1993, a w latach 1993-1999 prof. Kazimierz Goebel był rektorem UMCS. Za wybitne osiągnięcia na polu nauki oraz za działalność społeczną został wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku naukowego.

Jak przekazała uczelnia, profesor był zatrudniany na stanowisku visiting professor przez wiele zagranicznych uniwersytetów. Pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego i Oddziału Lubelskiego PTM. Był członkiem m.in. American Mathematical Society i European Mathematical Society, Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej, Rady Naukowej Instytutu Matematycznego PAN, Komitetu Matematyki PAN.

Prof. Goebel zmarł w czwartek. Data uroczystości pogrzebowych nie jest jeszcze znana.

PAP - Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera