IMGW radzi, jak chronić się przed upałami: pić dużo i unikać zbędnego wysiłku

Rzeszów, 25.06.2022. Dzieci bawią się w Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie (mr) PAP/Darek Delmanowicz
Rzeszów, 25.06.2022. Dzieci bawią się w Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie (mr) PAP/Darek Delmanowicz

W związku z wysokimi temperaturami IMGW przygotował specjalny poradnik - vademecum, w jaki sposób chronić się przed przegrzaniem i odwodnieniem oraz jak postępować w czasie upału. Okazuje się, że unikać powinniśmy nie tylko słońca, ale także zbyt zimnych napojów i wysiłku fizycznego.

"Ekspozycja na upalne środowisko termiczne stanowi silne obciążenie dla organizmu każdego człowieka. Zwiększenie obciążenia cieplnego i rosnąca temperatura wnętrza ciała mogą prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Poziom ryzyka wystąpienia poważnych zagrożeń dla zdrowia może być istotnie modyfikowany przez szereg czynników, które określają wrażliwość cieplną poszczególnych osób" - stwierdzili specjaliści z IMGW.

W rezultacie powstał poradnik, który instytut udostępnił w czwartek w mediach społecznościowych. Zawiera on m.in. zalecenia jak chronić organizm przed przegrzaniem i odwodnieniem.

"Ograniczaj ekspozycję w terenie otwartym i unikaj bezpośredniej ekspozycji słonecznej - stosuj działania ochronne" - przekazał IMGW. Naukowcy dodali, że należy pić odpowiednie ilości płynów, schładzać się – chłodnymi, ale nie zimnymi (gdyż może to wywołać szok termiczny) - napojami lub kąpielą. Trzeba korzystać z klimatyzacji i wentylacji, ale należy unikać dużych różnic temperatury.

"Unikaj zbędnego wysiłku fizycznego" - podkreślili też specjaliści z IMGW.

W vademecum umieszczono również zalecenia dla tych, którzy przyjmują leki, suplementy diety i odżywki

"Upewnij się, czy nie będą one dodatkowo obciążały organizmu w okresie upałów" - czytamy w vademecum na upały. "Zwłaszcza, jeśli przyjmujesz kilka leków jednocześnie, skonsultuj ich stosowanie z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj leki w temperaturze poniżej 25 stopni lub zgodnie ze wskazaniem podanym na opakowaniu"(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 27.10.2022. Muchomor czerwony.PAP/Wojtek Jargiło

    Mykolog: muchomor czerwony może nieodwracalnie uszkodzić mózg

  • Fot. Adobe Stock

    Pulmonolog: dominują infekcje wirusowe, ale przybywa przypadków krztuśca, wzrasta ryzyko gruźlicy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera