Historia i kultura

Cenne znaleziska archeologów podczas badań na Rynku w Cieszynie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Fragment figurki ceramicznej z przedstawieniem Marii z Dzieciątkiem, monety, kawałki naczyń ceramicznych oraz skór z ubioru wierzchniego, znaleźli archeolodzy podczas badań remontowanej płyty głównego Rynku w Cieszynie – podało Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Cieszyński rynek poddany został renowacji. Zanim jednak wejdą brygady remontowe miejsce od trzech tygodni badają archeolodzy.

Zofia Jagosz-Zarzycka oraz Jan Paweł Borowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego zrelacjonowali, że aktualnie badania koncentrują się w środkowej części Rynku. Odsłonięte zostały tam relikty dwóch wodociągów drewnianych, biegnących w kierunku centralnie położonej fontanny św. Floriana.

„Pierwsze wzmianki o funkcjonowaniu wodociągu w Cieszynie pochodzą z 1575 r., kiedy w księgach miejskich zapisano wydatki na zakup rur oraz opłacenia rurmistrza. Z budową wodociągu wiązał się również zakup przez miasto folwarku Gilczarowskiego, położonego za Wyższą Bramą na terenie Górnego Przedmieścia. Wodociąg zasilany był najpewniej potokami spływającymi z wzgórza Mały Jaworowy. Woda drewnianymi rurami płynęła m.in. do zbiorników zlokalizowanych na Rynku, zasilając fontannę i cysternę zlokalizowaną w północnej pierzei, oraz na Starym Targu. Ów drewniany rurociąg w latach 1790-1800 rewitalizował ksiądz Leopold Jan Szersznik” – podali naukowcy z cieszyńskiego muzeum.

Sieci wodociągowe zostały wkopane w warstwy średniowieczne. To najstarszy poziom użytkowy Rynku. „Powstały one poprzez nanoszenie ziemi i odpadków organicznych, dzięki czemu są ogromnie zasobne w zabytki ruchome” – wskazali Jagosz-Zarzycka oraz Borowski.

W tych warstwach archeolodzy znaleźli ostatnio kości zwierzęce, fragmenty naczyń ceramicznych i kafli piecowych, fragmenty skór z ubioru wierzchniego i obuwia, kilka monet z XV w., nożyczki żelazne, noże, elementy metalowe strojów - sprzączki i guziki, a także podkowy.

„Najcenniejszym zabytkiem wydaje się być fragment figurki ceramicznej z przedstawieniem Marii trzymającej Dzieciątko, którą wstępnie możemy datować na okres pełnego lub późnego średniowiecza” – podkreślili naukowcy.

Prace archeologów trwają od trzech tygodni. Na ich początku zdemontowano XIX-w. bruk kamienny. Pod nim zachowały się kolejne warstwy bruków z otoczaków – z XVIII w. oraz starsze - średniowieczne.

„W sąsiedztwie bruku średniowiecznego odsłonięte zostały pozostałości drewnianych desek – pomostów lub podłóg kramów kupieckich. Tego typu zabytki są bardzo cennym znaleziskiem, ponieważ pobiera się z nich próby do badań C14 i dendrochronologii, dzięki czemu można poznać datę ścięcia drzewa i wykorzystania go w danej konstrukcji” – wyjaśnili historycy z muzeum w Cieszynie.

Remont i przebudowa głównego rynku w Cieszynie będzie kosztowała blisko 11,4 mln zł. Prace potrwają rok. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera