Uczelnie i instytucje

Czarnek o ewaluacji: do końca lipca decyzje dotyczące wszystkich uczelni

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

1145 decyzji administracyjnych dotyczących ewaluacji do końca lipca trafi do wszystkich uczelni, wtedy będzie też końcowy komunikat o wynikach ewaluacji – poinformował we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"Jeśli chodzi o ewaluację uczelni – w czwartek w ubiegłym tygodniu, po otrzymaniu od Komisji Ewaluacji Nauki uchwały dotyczącej propozycji kategorii naukowych A+, A, B+, B, C, zakończyliśmy pracę w ministerstwie i pierwsze decyzje są już wydawane" – poinformował szef MEiN na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Zapowiedział, że do końca lipca do wszystkich uczelni trafi 1145 decyzji administracyjnych.

"Wtedy będzie też końcowy komunikat o wynikach ewaluacji. Ja jestem przekonany, że to będzie szybciej niż 31 lipca, choć jest to data wymagana przepisami prawa" – dodał Czarnek.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprowadziła nowe przepisy dotyczące prowadzonej co cztery lata ewaluacji uczelni i instytutów naukowych. W ewaluacji przyznawane są kategorie naukowe w poszczególnych dyscyplinach nauki. Od tych kategorii zależy m.in. możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim i nadawania stopni naukowych, kwota subwencji, czyli pieniędzy, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa.

Przy ocenie bierze się pod uwagę indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących daną dyscyplinę. Poszczególnym dyscyplinom przyznawane są kategorie naukowe: A+, A, B+, B albo C.

Ostatnia ewaluacja obejmuje lata 2017-2021 i rozpoczęła się 1 stycznia 2022 r. Szef MEiN Przemysław Czarnek przekazał w lutym PAP, że do połowy czerwca Komisja Ewaluacji Nauki przedstawi wyniki.

PAP - Nauka w Polsce, Agata Zbieg, Katarzyna Herbut

agz/ kh/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NCN przyznało granty na projekty z udziałem zespołów polskich, słoweńskich i czeskich

  • Fot. Adobe Stock

    ERC Synergy Grant dla zespołu prof. Adama Izdebskiego - ok. 10 mln euro na badanie pandemii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera