Badania: wymóg certyfikatu szczepień przeciwko COVID-19 miał wpływ na przebieg pandemii

Fot. Adobestock
Fot. Adobestock

Już wcześniejsze wprowadzenie wymogu legitymowania się certyfikatem szczepień przeciwko COVID-19 mogłoby zmienić przebieg pandemii – sugerują badania specjalistów z Kanady.

Badacze piszą o tym na łamach „Nature Human Behaviour” w artykule „COVID-19 vaccination mandates and Vaccine uptake”. Pod uwagę wzięto dziesięć prowincji Kanady oraz trzy kraje europejskie: Francję, Niemcy i Włochy. Wykazano, że wprowadzenie obowiązku legitymowania się certyfikatem szczepień przeciwko COVID-19 w miejscach publicznych szybko i znacząco zwiększało poziom wyszczepienia społeczeństwa.

Dla niektórych osób ten wymóg był bodźcem do tego, żeby się w ogóle zaszczepić. Z badań specjalistów Simon Fraser Univiversity w Brytyjskiej Kolumbii w Kanadzie wynika, że po wprowadzeniu wymogu certyfikatu o 60 proc. zwiększyła w ciągu tygodnia liczba szczepień pierwszą dawką preparatu przeciwko COVID-19. Symulacje, jakie w związku z tym przeprowadzono wykazały, że gdyby certyfikat wprowadzono wcześniej, wyszczepienie społeczeństwo mogłoby być większe. A dzięki temu mniej byłoby zgonów z powodu pandemii.

„Szczepienie okazało się bardzo skuteczne w redukowaniu rozprzestrzeniania się jak i ciężkiego przebiegu COVID-19, a to zmniejszało ryzyko powikłań tej choroby” – zaznaczają główni autorzy badania Aleksander Karaivanov, Danogwoo Kim, Shih En Lu oraz Hitoshi Shigeoka. Dodają, że uzyskanie wysokiego poziomu zaszczepienia ma istotne znaczenie dla poprawy zdrowia jak i stanu gospodarki w czasie pandemii.

Badacze podkreślają, że teraz bardzo ważne jest upowszechnienie dawek przypominających szczepionki przeciwko COVID-19 (tzw. boostera) w związku z pojawianiem się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2. Istotne znaczenie będzie miało zachęcanie do szczepień w nadchodzących miesiącach, przed oczekiwanym jesienią wzrostem zakażeń. (PAP)

autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera