Ponad połowa lodowców Pirenejów zniknęła od końca lat 50. XX wieku w efekcie zmian klimatycznych - wynika z badań przedstawionych w czwartek podczas międzynarodowego sympozjum w Bilbao, w północnej Hiszpanii.
Z prowadzonego pomiędzy 1959 a 2020 r. studium Pirenejskiego Obserwatorium Zmian Klimatycznych wynika, że od 1983 r. nastąpiło szybkie zanikanie lodowców w tym masywie górskim.
Eksperci wskazali, że w analizowanym okresie średnia temperatura powietrza zwiększyła się tam o 1,6 stopnia Celsjusza. Odnotowali, że decydujące dla szybkiego topnienia się lodowców było zarówno ocieplenie się klimatu, jak też zmniejszenie o 8 proc. ilości opadów w tych górach.
"Zaledwie dwadzieścia lodowców w Pirenejach znajduje się obecnie w delikatnym stanie równowagi" - wyjaśnili autorzy studium cytowani przez Radio Bilbao.
Obserwacje dotyczące zmian klimatycznych w Pirenejach prowadzone były na terenie trzech państw tego masywu górskiego: Hiszpanii, Francji oraz Andory.
Marcin Zatyka (PAP)
zat/ sp/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.