Uczelnie i instytucje

Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić gmach Ministerstwa Edukacji i Nauki

Warszawa 13.04.2021. Budynek MEN w Alei Szucha. PAP/ Wojciech Olkuśnik
Warszawa 13.04.2021. Budynek MEN w Alei Szucha. PAP/ Wojciech Olkuśnik

Wnętrza gmachu resortu edukacji i nauki w al. Szucha 25, w tym gabinet ministra, będą mogli zobaczyć uczestnicy tegorocznej Nocy Muzeów. Udostępniona zostanie też galeria sylwetek znanych naukowców, chętni będą mogli wziąć udział w zajęciach z robotyki lub warsztatach w „Naukobusie”.

Zwiedzający siedzibę MEiN będą mogli zobaczyć m.in. gabinet i sekretariat ministra, salę posiedzeń im. Anny Radziwiłł, salę portretową, a także obejrzeć film poświęcony historii pierwszego wzniesionego od podstaw budynku ministerialnego w II RP.

Zwiedzanie z przewodnikiem będzie odbywało się o wyznaczonych godzinach, w grupach po 20-25 osób. Zgłoszenia będą przyjmowane w recepcji MEiN od godz. 18.30.

Na dziedzińcu gmachu przy al. Szucha 25 zaparkuje "Naukobus". Odwiedzający go będą mogli wziąć udział w warsztatach naukowo-edukacyjnych "Nauka dla Ciebie" i obejrzeć wystawę "Eksperymentuj!". To interaktywne eksponaty, które pozwalają na samodzielne poznawanie praw natury. Np. siedząc na wirującym krześle, zwiedzający będą mogli doświadczyć, jak działa teoria zachowania momentu pędu. Z trójwymiarowego modelu ludzkiego ciała dowiedzą się, jak wyglądają i gdzie są umiejscowione ludzkie narządy. Zgłoszenia na warsztaty będą przyjmowane na recepcji.

Na miłośników eksperymentów naukowych czekać będzie naukobus "Być jak Ignacy" Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. W jego dolnej strefie będą przeprowadzane eksperymenty chemiczne i fizyczne. Na górnym pokładzie będzie można uczestniczyć w pasjonujących warsztatach z użyciem interaktywnych eksponatów.

Gmach Ministerstwa Edukacji i Nauki to pierwszy wniesiony od podstaw budynek ministerialny w II RP. Na początku października 1939 r. gmach zajęli funkcjonariusze niemieckich służb okupacyjnych, a w budynku został ulokowany Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego. W budynku dokonywano brutalnych przesłuchań więźniów przywiezionych z Pawiaka, a pojmanych podczas ulicznych łapanek.

Mimo tragicznych wydarzeń dziejowych budynek przetrwał wojenną zawieruchę w niemal niezmienionym stanie. Po wojnie na powrót stał się siedzibą resortu edukacji. Tę funkcję reprezentacyjny gmach w alei Szucha 25 pełni niezmiennie do dziś.

Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 14 maja. Atrakcje przygotowały 202 placówki działające w stolicy. W ramach wydarzeń towarzyszących zaplanowano m.in. paradę, wystawę i trasę turystyczną zabytkowymi autobusami dookoła Pałacu Kultury i Nauki. W programie jest również wystawa architektoniczna w Widok Towers, zwiedzanie podziemnych pozostałości warszawskiej Starówki czy silent disco z bitami, w których wykorzystano dzieła W.A. Mozarta.

Pełny program Nocy Muzeów jest dostępny na stronie: https://www.centrumjp2.pl/noc-muzeow-2022/ (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera