Naukowcy zbadali, jak klimat wpłynie na alpejskie ptaki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Biolodzy sprawdzili, jak zmiany klimatyczne wpłyną na życie wysoko latających ptaków zamieszkujących Alpy. Mogą one stracić znaczną część swoich terenów.

Nowe badanie opisane na łamach periodyku „Global Change Biology” pokazuje kolejne skutki dla przyrody, jakie mają przynieść zmiany klimatyczne.

Tym razem naukowcy przyjrzeli się żyjącym na dużych wysokościach, alpejskim ptakom - śnieżce zwyczajnej, pardwie górskiej, świergotkowi górskiemu i płochaczowi polnemu.

Na podstawie obecnych i przewidywanych warunków badacze stworzyli model, który wskazuje tereny nadające się do zamieszkania przez wymienione gatunki.

Okazuje się, że ptaki będą musiały przenieść się wyżej. Oznacza to niestety, że niemal wszystkie z nich stracą od 17 do 59 proc. terenów, na których mogą żyć. Mniejsze kłopoty będzie miał tylko świergotek górski.

Badacze zidentyfikowali jednak 15 tys. kilometrów kwadratowych, na których co najmniej trzy gatunki będą mogły znaleźć dla siebie miejsce. 44 proc. tego terenu to jednocześnie obszar chroniony.

„Wiedza o tym, jak zmienią się habitaty wysoko żyjących, górskich ptaków i które tereny będą się dla nich nadawały także w cieplejszej przyszłości, to klucz dla ochrony tych wrażliwych gatunków i unikalnego środowiska, które zamieszkują - mówi dr Mattia Brambilla z Uniwersytetu Mediolańskiego. - Wskazane tereny to klimatyczne schronienie dla alpejskiej bioróżnorodności i powinny być chronione przed zmianami wywołanymi działaniem ludzi oraz degradacją” - podkreśla ekspert.

Więcej informacji: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/gcb.16187 (PAP)

autor: Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera