Naukowcy z Barcelony opracowali lek hamujący nowotwór piersi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zespół naukowców z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi (IBCC) w Barcelonie opracował lek przeciwko nowotworowi piersi, który powstrzymuje raka u ponad 75 proc. badanych kobiet - podała w czwartek hiszpańska rozgłośnia Ser Catalunya.

Nowy lek - Trastuzumab Deruxtecan - podawany jest dożylnie i działa niczym “koń trojański” - twierdzą autorzy badań, naukowcy z zespołu pod kierunkiem profesora Javiera Cortesa.

“Wnika on do komórek nowotworowych, omijając ich mechanizmy obronne i niszcząc je od środka, nie uszkadzając przy tym w takim samym stopniu zdrowych komórek” - relacjonują badacze.

Według nich leczenie nowym środkiem spowalnia rozwój raka piersi u 75,8 proc. pacjentów. Skuteczność ta wynosi zaledwie 34,1 proc. w przypadku terapii standardowej.

Wyniki badań klinicznych z wykorzystaniem nowego preparatu “są najbardziej pomyślne dla pacjentów w historii tej choroby” - ocenili naukowcy.

“Trastuzumab Deruxtecan wydłuża też do 12 miesięcy okres bez progresji choroby u pacjentów z jednym z najbardziej agresywnych nowotworów piersi z przerzutami, tzw. HER2-dodatnim” - dodali.

U 16 proc. badanych kobiet leczenie preparatem doprowadziło do całkowitego wyeliminowania choroby - informują naukowcy z zespołu prof. Cortesa. (PAP)

Marcin Zatyka

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera