Media: rosyjscy kosmonauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w kolorach flagi Ukrainy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rosyjscy kosmonauci weszli na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w kolorach flagi Ukrainy - donosi w sobotę telewizja SkyNews.

Popularne w sieci nagranie i zdjęcia Siergieja Korsakowa, Olega Artemjewa i Denisa Matwiejewa w niebiesko-żółtych strojach wzbudziły pytania światowych mediów, dotyczące tego, czy był to celowy zabieg trzech kosmonautów - zauważyła Agencja Reutera. (https://twitter.com/SpaceflightNow/status/1504940620783235082?cxt=HHwWlMC53azhz-IpAAAA)

Artemjew pytany, czy nosząc dwukolorowy kombinezon, chciał tym coś przekazać, odparł, że założył go jedynie po to, by odróżnić się od reszty załogi ISS. "Przyszła nasza kolej na to, by wybrać kolor ubrania, a że mieliśmy zgromadzone dużo żółtego materiału, zdecydowaliśmy, że trzeba go zużyć. To właśnie powód dla którego nosiliśmy (podczas wejścia na pokład - PAP) stroje takiego koloru" - tłumaczył.

Rosyjska załoga statku kosmicznego Sojuz zadokowała do ISS w piątek wieczorem, a kosmonauci dołączyli do stacjonujących już tam dwóch innych Rosjan, czterech Amerykanów i Niemca.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zerwała w czwartek współpracę ze swym rosyjskim odpowiednikiem, agencją Roskosmos, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Natomiast amerykańska agencja kosmiczna NASA zapewniła, że nadal będzie współpracować z Rosją w ramach misji na ISS, a pod koniec marca, zgodnie z planem, na pokładzie rosyjskiej kapsuły na Ziemię powrócą amerykański astronauta Mark Vande Hei i dwóch rosyjskich kosmonautów - Anton Szkaplerow i Piotr Dubrow. (PAP)

ska/ tebe/

arch.

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera