UE/ KE zawiesza współpracę z Rosją w zakresie badań naukowych i innowacji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i w geście solidarności z narodem Ukrainy Komisja Europejska podjęła decyzję o zawieszeniu współpracy z rosyjskimi podmiotami w dziedzinie badań, nauki i innowacji.

KE nie zawrze żadnych nowych umów z organizacjami rosyjskimi w ramach programu Horyzont Europa. Ponadto KE zawiesza płatności na rzecz rosyjskich podmiotów w ramach istniejących umów. Wszystkie trwające projekty, w których uczestniczą rosyjskie organizacje badawcze, są poddawane przeglądowi – zarówno w ramach Horyzontu Europa, jak i Horyzontu 2020, poprzedniego programu UE na rzecz badań i innowacji.

Wiceszefowa KE Margrethe Vestager powiedziała, że współpraca badawcza UE opiera się na poszanowaniu wolności i praw, które leżą u podstaw doskonałości i innowacji. "Ohydna militarna agresja Rosji na Ukrainę jest atakiem właśnie na te wartości. Nadszedł zatem czas, aby zakończyć naszą współpracę badawczą z Rosją” - zaznaczyła.

„Agresja militarna Rosji na Ukrainę jest atakiem na wolność, demokrację i samostanowienie, na których opiera się ekspresja kulturalna, wolność akademicka i naukowa oraz współpraca naukowa. W efekcie postanowiliśmy nie angażować się w dalsze projekty współpracy w zakresie badań i innowacji z podmiotami rosyjskimi. Jednocześnie jesteśmy mocno zaangażowani w zapewnienie dalszego pomyślnego udziału Ukrainy w programach badawczych i szkoleniowych Horyzont Europa i Euratom. Ukraińscy naukowcy i badacze są od 20 lat kluczowymi uczestnikami naszych programów ramowych UE w zakresie badań i innowacji i wykazali się doskonałością i przywództwem w zakresie innowacji. Podjęliśmy kroki administracyjne, aby zapewnić, że odnoszący sukcesy beneficjenci ukraińscy mogą otrzymać finansowanie z unijnych badań naukowych i innowacji" - powiedziała Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera