WHO: Omikron zakazi ponad połowę populacji Europy w sześć do ośmiu tygodni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Szacuje się, że ponad połowa ludności Europy będzie zakażona wariantem koronawirusa Omikron w sześć do ośmiu kolejnych tygodni - poinformował we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge.

Na Starym Kontynencie w pierwszym tygodniu 2022 roku zarejestrowano ponad 7 mln nowych przypadków Covid-19 - powiedział Kluge na konferencji prasowej w Genewie. W porównaniu z danymi sprzed dwóch tygodni, stanowi to ponad dwukrotny wzrost nowej liczby infekcji - dodał.

"Jak przewiduje instytut oceny zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle (IMHE), w tym tempie ponad 50 proc. populacji regionu (Europy) będzie zakażone Omikronem w następne sześć do ośmiu tygodni" - oświadczył dyrektor Kluge.

Fala infekcji Omikronem już "wystawia na próbę systemy ochrony zdrowia (...) w wielu państwach, gdzie wariant błyskawicznie się rozpowszechnił. (Omikron) może równiez doprowadzić do przeciążenia tych systemów w wielu innych krajach" - podkreślił ekspert.

Kluge zwrócił też uwagę, że nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek poprzedni. Wezwał wszystkie europejskie państwa, by wprowadziły obowiązek noszenia masek w przestrzeniach zamkniętych, a także by nadać priorytet kampaniom szczepionkowym, w tym dawkom przypominającym. Dotyczy to zwłaszcza ludzi o podwyższonym ryzyku zachorowania, czyli osób starszych i pracowników służby zdrowia. (PAP)

ska/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Pierwszy na świecie drewniany satelita wystrzelony w kosmos

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera