Największe dinozaury lubiły ciepło

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ogromne dinozaury roślinożerne, zauropody, zamieszkiwały szerokości geograficzne, na których dominowały cieplejsze temperatury – informują naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.

Olbrzymie, długoszyje zauropody, uważane za największe zwierzęta lądowe, zamieszkiwały szerokości geograficzne, w których panował ciepły klimat. Może to oznaczać, że ich organizmy miały inną fizjologię, niż dinozaurów, które żyły w kilku różnych strefach klimatycznych.

Skamieniałości zauropodów znajdowane są wyłącznie w strefach o ciepłym klimacie, w przeciwieństwie do wielu innych typów dinozaurów, które wydają się wszechobecne, część zaś znajdowana jest również w rejonach polarnych.

Zespół naukowców hiszpańskich i amerykańskich analizował rozmieszczenie skamieniałości trzech głównych typów dinozaurów: zauropodów (zalicza się do nich np. brontozaury i diplodoki), teropodów (np. velociraptory i tyranozaury) i ornithischianów (np. triceratops).

Łącząc te dane z informacjami o klimacie i wędrówkach kontynentów, naukowcy doszli do wniosku, że występowanie zauropodów było ograniczone do ciepłych i suchych ekosystemów. Najprawdopodobniej przypominały one dzisiejsze sawanny.

Może to oznaczać, że pod względem fizjologicznym zauropody funkcjonowały inaczej niż pozostałe dinozaury. W dużej mierze ich termoregulacja zależała od temperatury zewnętrznej, podobnie jak w przypadku dzisiejszych gadów.

Wiele innych typów dinozaurów, takich jak teropody i ornithischiany, miało pióra lub sierść. Oznacza to, że ich organizmy produkowały ciepło, które było zatrzymywane przez warstwę izolacyjną pokrywającą ich ciała. W przypadku zauropodów nie ma przesłanek, żeby sądzić, iż ich ciała pokryte były piórami lub sierścią.

W przypadku doglądania jaj zauropody najprawdopodobniej stosowały własną strategię. Teropody wysiadywała jaja, ogrzewając je swoim ciałem, ornithischiany czerpały ciepło z gnijących roślin, zauropody zaś zależały od ciepła słonecznego, które nagrzewało jaja.

Więcej: www.ucl.ac.uk/news/2021/dec/sauropod-dinosaurs-were-restricted-warmer-regions-earth (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera