Dr Anna Łosiak: dla ciekawych nauki meteoryt na wyciągnięcie ręki

Źródło: A. Łosiak
Źródło: A. Łosiak

Aby dotrzeć do odbiorcy z przekazem popularnonaukowym warto znaleźć dla niego "mentalne haki", które pozwolą go zaciekawić. Może być to np. dotknięcie meteorytu - chondrytu. "Ten fragment materii jest starszy niż Ziemia. Jeżeli komuś dam pomacać ten kamień, to wiem, że to jest najstarsza rzecz, jakiej kiedykolwiek dotknie i to jest coś, co zapamięta na całe życie" - mówi dr Anna Łosiak.

Dr Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk jest laureatką konkursu Popularyzator Nauki 2021 w kategorii Naukowiec.

Z pasją i w ciekawy sposób popularyzuje niezbyt dobrze znaną dziedzinę - geologię i związaną z tym wiedzę o planetach. W swoich działaniach jest plastyczna - prowadzi wykłady i warsztaty, pisze artykuły, komentuje doniesienia w mediach, współorganizuje European Rover Challenge, dociera do miłośników literatury fantastyczno-naukowej.

Jakie są jej sposoby na skuteczne popularyzowanie nauki? Wskazuje na dwa ważne elementy. "Po pierwsze musimy pamiętać, że inni ludzie nie siedzą w naszej głowie, w związku z czym musimy jasno tłumaczyć to, co mamy na myśli, jednocześnie pamiętając, że wszyscy jesteśmy zwykłymi ludźmi z wyjątkiem bardzo małego wycinka rzeczywistości, na której znamy się lepiej niż inni. Staram się mówić o geologii planetarnej do innych ludzi w taki sposób, w jaki chciałabym, by inni do mnie mówili o tym, na czym się sami znają" - opisuje.

Druga - jej zdaniem - bardzo ważna rzecz, to znalezienie dla odbiorców "mentalnych haków", które pozwolą przyciągnąć ich uwagę. "Szukamy rzeczy, które już na dany temat wiedzą, a następnie przyczepiamy się z nową wiedzą do tego, co jest już w świadomości danej osoby. Takim hakiem może być np. dotknięcie czegoś. Dlatego lubię nosić ze sobą małych kamiennych pomocników" - wyjaśnia laureatka.

Może być nim np. kawałek meteorytu - chondrytu. "Ten fragment materii jest starszy niż Ziemia. Jeżeli komuś dam pomacać ten kamień, to wiem, że to jest na sto procent najstarsza rzecz jakiej kiedykolwiek dotknie i to jest coś, co zapamięta na całe życie" - opisuje dr Łosiak.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera