Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
25.11.2021 aktualizacja 25.11.2021

Dr hab. Jan Biegus laureatem Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 2021

Dr hab. Jan Biegus. Fot. materiały prasowe Dr hab. Jan Biegus. Fot. materiały prasowe

Kardiolog dr hab. Jan Biegus z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu został laureatem Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jest to nagroda przyznawana za oryginalne osiągnięcie naukowe lub nowatorskie rozwiązanie wdrożeniowe w zakresie kardiologii klinicznej lub doświadczalnej.

Kapituła nagrody uhonorowała dr. Jana Biegusa za efekty badań chorych z niewydolnością serca w połączeniu z analizą funkcjonowania ich nerek. Doceniła nie tylko oryginalny i nowatorski charakter prowadzonych badań, ale także wpływ uzyskanych wyników na praktykę kliniczną.

Jak wyjaśnia prof. Janina Stępińska, przewodnicząca kapituły Nagrody Prezesów PTK, nagroda została przyznana za cykl ośmiu prac pt.: „Badanie mechanizmów odpowiedzialnych za zastój, zaburzenia kontroli gospodarki wodno-elektrolitowej oraz odpowiedź diuretyczną i natriuretyczną w niewydolności serca”.

„W pracy naukowej koncentruję się nad problemem kontroli ilości wody w organizmie u chorych z niewydolnością serca. Gdy dochodzi do zaburzeń tej kontroli, efektem jest wzrost wagi pacjentów, nasilenie duszności oraz obrzęki kończyn dolnych. Pacjent najczęściej trafia do szpitala, gdzie za pomocą leków moczopędnych staramy się przywrócić prawidłową masę ciała” – tłumaczy dr hab. Jan Biegus, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.

W nagrodzonym cyklu prac badacz opisał mechanizmy, które kontrolują równowagę wodno-elektrolitową w niewydolności serca, jak i czynniki determinujące kluczowe zjawisko w odwadnianiu pacjentów – czyli zdolność nerek do odpowiadania na leki moczopędne i produkcję moczu. „Najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zalecają, aby terapię pacjentów z niewydolnością serca prowadzić właśnie w oparciu o opisywany przeze mnie parametr: stężenie sodu w moczu” – podkreśla kardiolog.

„Laureat konsekwentnie zajmował się jednym zagadnieniem naukowym: kontrolą homeostazy wodno-elektrolitowej. Badał funkcję nerek i oceniał odpowiedź diuretyczną w grupie pacjentów z ostrą niewydolnością serca” – mówi prof. Stępińska. W jej opinii atutem opublikowanych prac jest nowe spojrzenie na funkcję nerek w ostrej niewydolności serca, a dokładnie: wskazanie, że funkcja wydalnicza nerek – czyli oczyszczanie krwi z produktów przemiany materii – oceniana za pomocą poziomu kreatyniny (eGFR) i mocznika jest do pewnego stopnia rozłączna i niezależna od kontroli objętości płynów.

Dr hab. Jan Biegus jest zastępcą dyrektora ds. naukowych Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Ukończył Akademię Medyczną we Wrocławiu. Jest laureatem stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Prywatnie jest zapalonym sportowcem-amatorem: uprawia m.in. triathlon oraz narciarstwo. I to właśnie zamiłowanie do sportu zadecydowało o wyborze specjalizacji.

Podczas studiów dr Biegus chciał zostać chirurgiem. „Doszedłem do wniosku, że ścieżka kardiologiczna będzie dla mnie najlepsza – obawiałem się, że potencjalna kontuzja sportowa może wyłączyć mnie z praktykowania chirurgii. Równocześnie ukończyłem kurs resuscytacji i doszedłem do wniosku, że intensywna terapia kardiologiczna jest szalenie interesująca, ponieważ łączy wiedzę teoretyczną z koniecznością posiadania umiejętności praktycznych. Po latach oceniam, że był to świetny wybór” – podkreśla specjalista.

Fundatorem Nagrody Prezesów PTK w wysokości 5 tys. euro jest firma Bayer. (PAP)

jjj/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022