Zauropodomorfy żyły w dużych stadach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zauropodomorfy, największe znane nauce dinozaury na świecie, żyły w dużych stadach, wynika z odkrycia paleontologów z Argentyny, którzy odnaleźli dużą liczbę skamieniałych jaj tych zwierząt w południowej części tego kraju.

Według komunikatu argentyńskiej Krajowej Rady Badań Naukowych i Technicznych (CONICET) w sumie na złożu archeologicznym w Patagonii znaleziono gniazdo zawierające około 100 jaj złożonych przez muszaury, roślinożerne dinozaury, których masa dochodziła do 1500 kg.

Według komunikatu CONICET paleontolodzy potwierdzili, iż w części jaj znalezionych w pobliżu miejscowości El Tranquilo, na południu Argentyny, znajdowały się embriony dinozaurów bliskie momentu wyklucia.

Dodatkowo w pobliżu gniazda jaj dinozaurów znaleziono też kości około 80 okazów tych zwierząt, co zdaniem paleontologów miałoby świadczyć, iż żyły one w dużych stadach.

Studium, które opublikowane zostało w naukowym piśmie “Scientific Reports” (https://www.nature.com/articles/s41598-021-99176-1) dowodzi, że muszaury trzymały się razem w grupach, których skład uzależniony był od wieku. Dorosłe osobniki przebywały zazwyczaj samotnie lub przemieszczały się w parach w pobliżu gniazda złożonych jaj.

Członkowie zespołu badawczego wskazali, że znalezione gniazdo zauropodomorfów należało do gatunku Mussaurus Patagonicus, który jak napisali w komunikacie paleontolodzy “miał w zwyczaju wracać tam rok po roku, aby złożyć jaja”.

Argentyńscy paleontolodzy oszacowali wiek odnalezionych jaj dinozaurów na około 193 mln lat. Zaznaczyli, że to o 40 mln lat wcześniej niż dotychczas szacowany przez naukowców okres zamieszkiwania terenów dzisiejszej Patagonii przez zauropodomorfy.(PAP)

zat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera