Nauka dla Społeczeństwa

19.08.2022
PL EN
15.11.2021 aktualizacja 15.11.2021

Opole/Politechnika Opolska w trójce najlepiej ocenianych przez IARP

06.05.2016.  PAP/Sławomir Mielnik 06.05.2016. PAP/Sławomir Mielnik

Według rankingu „IARP TOP 10 2021" Politechnika Opolska znalazła się wśród trzech najlepszych uczelni kształcących architektów w kraju. Na pierwszym miejscu znalazła się Politechnika Lubelska, a uczelnia z Opola zajęła 3. miejsce, za Politechniką Łódzką.

Jak informuje Politechnika Opolska, ranking IARP TOP 10 2021 jest przygotowywany przez Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Głównym kryterium zestawienia jest stopień zdawalności egzaminu na uprawnienia projektowe. Oceną objęto 35 uczelni kształcących architektów.

W zestawieniu wzięto pod uwagę zdawalność egzaminu wśród absolwentów studiów zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia. Na podstawie danych przekazanych przez komisje okręgowe uczelniom przydzielano punkty za każdego absolwenta, który zakończył egzamin wynikiem pozytywnym. Dla każdej uczelni zsumowano liczby punktów zarówno za pozytywne, jak i negatywne wyniki oraz za liczbę wszystkich absolwentów.

Pierwsze miejsce w IARP TOP 10 uzyskała Politechnika Lubelska ze zdawalnością 81,25 proc. Po 75 proc. zdawalności miała Politechnika Łódzka i Politechnika Opolska. Na czwartym miejscu jest Politechnika Wrocławska (74,14 proc.), a pierwszą piątkę zestawienia zamyka Politechnika Rzeszowska (70,58 proc.)

Jak zaznacza opolska uczelnia, w rankingu z podziałem na stopień studiów, w rankingu dla studiów I stopnia Politechnika Opolska zajęła czwarte miejsce z tą samą zdawalnością, co mające zdecydowanie większą liczbę naukowców i studentów: Politechnika Wrocławska, Politechnika Łódzka i Politechnika Lubelska. Co ciekawe, absolwenci opolskiej uczelni w wyborze miejsca egzaminowania preferowali izby: śląską, łódzką i dolnośląską. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022