Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.11.2021
PL EN
15.10.2021 aktualizacja 15.10.2021

Sejm ustanowił 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej

Warszawa, 14.10.2021. Posłowie na sali obrad w Sejmie. Fot. PAP/Paweł Supernak Warszawa, 14.10.2021. Posłowie na sali obrad w Sejmie. Fot. PAP/Paweł Supernak

Sejm ustanowił w czwartek 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej. Z okazji 100. rocznicy utworzenia Państwowego Instytut Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wybitnej twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce – podkreślono w uchwale.

Za uchwałą opowiedziało się 445 posłów, 1 był przeciw, 2 posłów wstrzymało się od głosu.

Przypomniano, że Maria Grzegorzewska, pseudonim okupacyjny Narcyza – wybitna uczona, pedagog specjalny, tyflopedagog, tyflopsycholog i działaczka społeczna – urodziła się 18 kwietnia 1888 r. we wsi Wołucza koło Rawy Mazowieckiej.

"Mottem swojego życia i życia kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych, specjalistów pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami uczyniła stwierdzenie: +nie ma kaleki – jest człowiek+" – wskazano w uchwale.

Grzegorzewska podkreślała – jak przypomniano - że każdy ma punkt archimedesowy, dzięki któremu można odkryć moc w człowieku i ocalić pełnię jego człowieczeństwa. "Wciąż aktualne jest jej przesłanie: +Piękne słowa tylko szkodę przynoszą, jeśli nie są poparte czynem, choćby próbą działania+" – napisano.

W uchwale podkreślono również, że Grzegorzewska "była zwolenniczką idei łączenia teorii z praktyką, przenikania przeszłości w przyszłość". Jak także wskazano, że "jej dzieła stanowią inspirację dla kolejnych badaczy i twórców akademickiej pedagogiki specjalnej oraz praktyki edukacyjnej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej". "Szczególną wartość nadała pracy nauczyciela-wychowawcy, którego widziała jako człowieka bogatego wewnętrznie, charyzmatycznego i empatycznego" - podkreślono.

Maria Grzegorzewska zmarła 7 maja 1967 roku w Warszawie.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 100. rocznicę utworzenia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, w uznaniu wybitnych zasług jej założycielki, dyrektorki i patronki prof. Marii Grzegorzewskiej, ogłasza rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej" – podsumowano w uchwale. (PAP)

autorka: Anna Kruszyńska

akr/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021