Bakteria Clostridium difficile, która wywołuje zapalenia okrężnicy i ciężkie biegunki jest rozpowszechniona w ludzkim środowisku - można ją znaleźć np. prawie na połowie butów. Naukowcy radzą stosować proste środki ostrożności, aby chronić się przed ewentualną infekcją.
Aż 26 proc. próbek pobranych z różnych miejsc zawierało bakterię Clostridium difficile - donieśli naukowcy z University of Houston w czasie konferencji Infectious Disease Society of America IDWeek. Najczęściej bakterię tę badacze znajdowali na podeszwach butów (45 proc. próbek).
Mikrob ten, jak informują, odpowiada za 15 tys. zgonów rocznie w USA. Według danych Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH w Polsce, w 2019 roku, z powodu zakażenia bakterią chorowało ponad 2,5 tys. osób na 100 tys.
Jednak obecność tego mikroorganizmu w codziennym otoczeniu ludzi była zwykle pomijana.
„Infekcję C. diff uznawano zwykle za problem szpitali i wysiłki nakierowane na ochronę przed zakażeniami i kontrolę rozprzestrzeniania się bakterii dotyczyły klinik i ośrodków wydłużonej opieki - mówi współautorka odkrycia dr Jinhee Jo. - W ostatnim czasie wzrosła jednak liczba przypadków infekcji nabytych poza szpitalami, co sugeruje szersze występowanie bakterii w otoczeniu ludzi” - informuje badaczka.
Jej zespół sprawdził próbki pobrane z różnych miejsc użyteczności publicznej, ośrodków opieki zdrowotnej, a także z podeszew butów ochotników z USA i 11 innych krajów. „Wyniki tego badania zmieniają nasze rozumienie C. diff, także tego, gdzie można ją znaleźć, jak się przenosi i kogo atakuje”- twierdzi prof. Kevin W. Garey.
„Nie możemy już myśleć o C. diff jako o bakterii występującej tylko w ośrodkach ochrony zdrowia, a populacje zagrożone nie ograniczają się do ciężko chorych pacjentów przebywających w szpitalach. Identyfikacja szczególnie zagrożonych osób gdziekolwiek na świecie powinna być priorytetem, niezależnie czy przebywają one w szpitalu czy w swojej społeczności” - podkreśla ekspert.
Zdaniem badaczy każdy może pomóc w ograniczaniu zasięgu bakterii. Dużo mogą zmienić już proste działania, takie jak dbanie o właściwą higienę, dezynfekcja powierzchni czy zdejmowanie butów przed wejściem do domu, czy innej wspólnej przestrzeni.
„Podeszwy butów nie są czyste - zwraca uwagę dr Jo. - Mogą wprowadzić bakterię do łazienki czy kuchni, co może doprowadzić do zachorowania. Następnym razem, kiedy będziesz wracał z dworu, zdejmuj buty zanim wejdziesz do często używanych pomieszczeń. Pomożesz zmniejszyć ryzyko zakażenia” - zaleca ekspertka.
Więcej informacji na stronach:
https://www.idsociety.org/news--publications-new/articles/2021/c.-difficile-is-everywhere--even-on-the-bottom-of-footwear/
http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2019/INF_19_03A.pdf (PAP)
Marek Matacz
mat/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.