Małopolskie uczelnie, instytuty i firmy zaprezentują 24 września eksperymenty, pokazy i doświadczenia naukowe. Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców będzie można odwiedzić laboratoria – wirtualnie i stacjonarnie oraz wysłuchać wykładów naukowych. Do grona organizatorów dołączyły w tym roku Centrum Edukacji i Zmysłów WOMAI i Instytut Farmakologii PAN.
Noc Naukowców odbędzie się w 433 miastach Europy, w tym w 7 miastach w Małopolsce. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym jubileuszowej, 15. edycji popularnonaukowego święta. Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców badacze i pasjonaci nauki przeprowadzą eksperymenty fizyczno-chemiczne, zaproszą widzów na obserwacje gwiazd, podróż do wnętrza Ziemi, zaprezentują wspomnienia historycznych wydarzeń oraz ciekawostki o zdrowiu i urodzie. Dla najmłodszych uczestników wydarzenia przygotowano m.in. gry, zabawy, łamigłówki i gry miejskie.
Przedsięwzięcie przyjęło w tym roku formułę hybrydową. W niektórych miejscach będzie można uczestniczyć osobiście w pokazach i eksperymentach. Na spotkania stacjonarne
w większości obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Pozostałe wydarzenia będą dostępne online. Możliwość prezentacji wydarzeń również w postaci online sprawia, że Małopolska Noc Naukowców 2021 staje się imprezą ogólnopolską.
W przygotowaniu programu wydarzeń popularnonaukowych uczestniczy blisko 40 instytucji. Tegoroczne przedsięwzięcie wzbogacą atrakcje przygotowane przez Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI oraz Instytut Farmakologii PAN. Farmakolodzy opowiedzą o korzystnym i negatywnym wpływie środowiska na mózg, przedstawią różne rodzaje toksyn, omówią wpływ niezdrowego pokarmu oraz stresu na funkcjonowanie mózgu. Zdradzą, jakie hormony są wyznacznikiem szczęścia i miłości.
Małopolska Noc Naukowców rusza 24 września.
Aktualne informacje dotyczące przedsięwzięcia dostępna są na stronie: www.nocnaukowcow.malopolska.pla także na profilu wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.