Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
22.09.2021 aktualizacja 22.09.2021

Zakażenie wirusem HPV może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ryzyko przedwczesnego porodu wydaje się być trzy razy wyższe w przypadku kobiet w ciąży z przetrwałym zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego typu HPV 16 lub HPV 18 – informuje internetowa wersja pisma "JAMA".

Odkrycie dokonane przez naukowców z kanadyjskich: Centre Hospitalier Universitaire Sainte-Justine w Montrealu, Centre Hospitalier de l'Université de Montréal (CHUM) oraz uniwersytetu w Montrealu (UdeM) może mieć poważne implikacje, ponieważ HPV jest jedną z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową w Kanadzie i na świecie, a znaczny odsetek kobiet zakażonych wirusem jest w wieku rozrodczym.

„Spośród wszystkich znanych typów HPV około 40 infekuje okolice narządów płciowych – wyjaśniła współautorka badania, dr Marie-Hélène Mayrand, profesor UdeM i badacz kliniczny w ginekologii w CHUM, szpitalu klinicznym UdeM. - Chociaż większość z nich jest nieszkodliwa, niektóre są związane z poważnymi chorobami, takimi jak rak szyjki macicy”.

Zakażenie dowolnym typem HPV wysokiego ryzyka może powodować zmiany lub nieprawidłowości w zakażonych komórkach i prowadzić do raka. Same tylko HPV 16 i HPV 18 odpowiadają za 70 proc. przypadków raka szyjki macicy.

„Nasze badanie pokazuje, że uporczywe zakażenie wirusem HPV typu 16 lub 18 w trzecim trymestrze ciąży wiąże się z ryzykiem porodu przedwczesnego – wskazała prof. Helen Trottier z uniwersytetu w Montrealu. - Biorąc pod uwagę, że przedwczesne porody pozostają główną przyczyną śmiertelności i zachorowalności okołoporodowej, jest to niepokojące”.

Z drugiej strony dostępna jest już skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi HPV, która może być stosowana do zapobiegania przedwczesnym porodom związanym z infekcją.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 899 ciężarnych kobiet w latach 2010-2016. „Pobraliśmy próbki z pochwy w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży, aby wykonać testy genotypowania i zidentyfikować typy obecnych HPV” – powiedział Joseph Niyibizi, pierwszy autor badania, który pracował nad projektem w ramach swojego doktoratu w Szkole Publicznej UdeM.

HPV wykryto u 378 uczestniczek badania, czyli 42 proc. grupy. W porównaniu z kobietami niezakażonymi, kobiety w ciąży z uporczywymi zakażeniami HPV 16 lub HPV 18 były trzykrotnie bardziej narażone na przedwczesny poród.

Zakażone kobiety często nie mają żadnych objawów ani widocznych zmian, więc infekcja pozostaje niezauważona.

„Szczepienia są nadal najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniom i powikłaniom HPV, a najlepiej byłoby je odbyć przed rozpoczęciem aktywności seksualnej” – podkreśliła dr Mayrand.

„Kontynuujemy nasze badania, aby określić częstotliwość oraz krótko- i długoterminowe konsekwencje przenoszenia wirusa z matki na dziecko” – zaznaczyła prof. Trottier.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022