Starszy ojciec to mniejsze szanse w zapłodnieniu in vitro

Warszawa 2006.02.09. Fot.PAP/Paweł Kula
Warszawa 2006.02.09. Fot.PAP/Paweł Kula

Mężczyźni po 50. roku życia mają dużo mniejsze szanse na zostanie ojcami w wyniku pozaustrojowego zapłodnienia, niż ich młodsi koledzy - wskazuje brytyjskie badanie. Taki trend utrzymywał się niezależnie od wieku kobiet.

Jak zwracają uwagę naukowcy z brytyjskiego Centre for Reproductive and Genetic Healt, jakość nasienia mężczyzn z wiekiem spada, choć badania dawały sprzeczne wyniki, jeśli chodzi o wpływ wieku ojców na efekty zapłodnienia pozaustrojowego.

W opisanym na łamach pisma „Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica” badaniu brytyjski zespół przeanalizowali wyniki ponad 4,8 tys. cykli zapłodnienia, z których 40,8 proc. zakończyło się przyjściem na świat żywego noworodka.

O dziecko starało się prawie 4,3 tys. mężczyzn.

Jak się jednak okazało, mężczyźni w wieku średnio ponad 51 lat mieli aż 33 proc. mniej szans na sprowadzenie na świat potomka dzięki zapłodnieniu in vitro, niż ich koledzy znajdujący się poniżej przyjętego progu.

„Wiek ojców powyżej 50 lat znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo doprowadzenia do żywego porodu w wyniku wspomaganego zapłodnienia” - piszą autorzy publikacji.

„Powinno się przekonywać mężczyzn, aby nie czekali” - dodają.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/news-releases/925442

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/aogs.14221 (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera