Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
14.08.2021 aktualizacja 14.08.2021

Węgry/ Schronisko dla niedźwiedzi w Veresegyhaz zakazało karmienia ich miodem

źródło: Fotolia źródło: Fotolia

Schronisko dla niedźwiedzi w Veresegyhaz na północ od Budapesztu zakazało karmienia swoich lokatorów miodem, gdyż spowodowało to u nich hiperglikemię – poinformował w środę portal Szeretlek Magyarorszag, powołując się na komunikat schroniska.

„Po ponownym otwarciu schroniska pod wpływem sygnałów gości i konsultacji ze specjalistami zrezygnowaliśmy z karmienia misiów miodem” – powiadomiło schronisko.

Jak wyjaśniono, przed pandemią niedźwiedzie dostawały od zwiedzających dużo miodu, na skutek czego u niektórych doszło do hiperglikemii. Podczas lockdownu ich stan zdrowia się ustabilizował i dlatego „podjęliśmy wspólną decyzję, że chcemy odzwyczaić misie od miodu i przestawić je na zdrowsze owoce” – napisano.

Od tej pory przy wejściu do schroniska będzie można kupić w kasie pojemniczki z owocami i warzywami dla misiów.

Schronisko dla niedźwiedzi powstało w 1998 i było wówczas jedyną tego typu placówką w Europe Środkowej. Obecnie na powierzchni 5,5 ha żyje tam 39 niedźwiedzi brunatnych, pochodzących z prywatnych parków dzikich zwierząt, ogrodów zoologicznych, a także z zagranicy. Oprócz tego znalazło tam schronienie m.in. 29 wilków, 2 renifery, szopy pracze i ostronosy.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kib/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022