Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
07.07.2021 aktualizacja 07.07.2021

Tatry/ Rozpoczęło się liczenie kozic

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W środę o świcie w Tatrach przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego i słowackiego odpowiednika tego parku rozpoczęli liczenie kozic. Dzięki tej cyklicznej akcji poznamy nie tylko liczbę kozic bytujących w Tatrach, ale także dowiemy się, ile młodych koźląt przyszło wiosną na świat.

W środę w Tatrach panuje słoneczna, wręcz upalna pogoda. Jak wyjaśnił zoolog w Lasach Państwowych słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) Józef Hybler, idealne warunki do liczenia są wtedy, gdy nie jest zbyt gorąco, bo kozice w czasie upałów szukają zacienionych miejsc, skalnych grot, gdzie trudniej je dostrzec.

"Oprócz danych na temat liczebności kozic, akcja jest także źródłem cennych informacji na temat stanu zdrowia populacji. Przy tej okazji obserwujemy także inne gatunki chronionych zwierząt. Podczas poprzednich akcji liczenia kozic zaobserwowano np. atak rysia na kozicę w Dolinie Mięguszowskiej czy atak orła na niedźwiedzia na grzbiecie Tatr Bielskich" - powiedział Hybler.

Metoda liczenia kozic polega na wyjściu, zazwyczaj dwuosobowych zespołów, w określone tereny. Mapa Tatr podzielona jest na sektory, które penetrują liczący. Po polskiej stronie jest ich 32. Przyrodnicy idący w kierunku grani wyposażeni są w specjalne karty, na których wpisują zaobserwowane osobniki, czas i miejsce obserwacji, kierunek przemieszczania zwierząt, oraz informacje dodatkowe, takie jak płeć. Przyrodnicy odznaczają także tegoroczny przychówek, czyli młode kozice.

W przyszłym tygodniu podczas spotkania polskich i słowackich przyrodników nastąpi podsumowanie akcji i poznamy jej wyniki. Akcja liczenia kozic odbywa się dwa razy w roku – latem, kiedy przyrodnicy mogą rozpoznać przychówek kozic oraz jesienią, kiedy organizowane jest dwudniowe liczenie weryfikacyjne. Wspólne akcje liczenia kozic po obu stronach Tatr są prowadzone od 1957 r. To najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ lena/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022