Bakterie w jamie ustnej mogą mieć związek z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Populacje bakterii w jamie ustnej pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów i osób zagrożonych rozwojem tej choroby są podobne do siebie - i jednocześnie odmienne, niż te u zdrowych, niezagrożonych osób - informuje pismo “ Arthritis & Rheumatology”.

Wcześniejsze badania sugerowały, że rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) może mieć związek z błoną śluzową jamy ustnej. Naukowcy z University of Amsterdam postanowili ocenić mikrobiom jamy ustnej i stan przyzębia u pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów (ERA) i osób z ryzykiem RZS.

Badania zostały przeprowadzone na 3 grupach osób (po 50 uczestników): z rozpoznanym reumatoidalnym zapaleniem stawów, z grupy ryzyka (bóle stawów i autoprzeciwciała) oraz osobach zdrowych. Badano ich przyzębie, płytkę nazębną, ślinę oraz nalot poddziąsłowy.

„Bakterie z rodzaju Prevotella i Veillonella - Gram-ujemne beztlenowce - były w większej względnej obfitości w ślinie, a Veillonella była również w większej względnej obfitości w nalocie z języka, zarówno u pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów, jak i osób z grupy ryzyka w porównaniu ze zdrową grupą kontrolną” - napisali autorzy. W obu przypadkach chodzi o bakterie sprzyjające stanom zapalnym, co sugeruje możliwy związek między drobnoustrojami jamy ustnej a reumatoidalnym zapaleniem stawów. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera