Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.06.2021
PL EN
08.05.2021 aktualizacja 08.05.2021

Genetyka płodu, a nie środowisko wewnątrzmaciczne matki, warunkuje nieprawidłowy rozwój

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nieprawidłowości rozwojowe, w tym te, które prowadzą do utraty ciąży czy rozwoju autyzmu, są kontrolowane przez geny samego płodu i łożyska, a nie środowisko wewnątrzmaciczne matki - dowiedli naukowcy z Yale (USA).

O swoich ustaleniach poinformowali na łamach pisma „Placenta” (http://dx.doi.org/10.1016/j.placenta.2021.04.010).

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), co roku w Stanach Zjednoczonych u 1 na 33 dzieci diagnozowana jest wada wrodzona, co przekłada się na łączna liczbę 120 tysięcy dzieci rocznie.

„W takich sytuacjach matki często czują się odpowiedzialne. Myślą, że to z ich winy, winy ich ciała, rozwinęły się wady. A to całkowita nieprawda - mówi dr Harvey Kliman z Wydziału Położnictwa, Ginekologii i Reprodukcji w Yale School of Medicine. - Nasze najnowsze badanie wyraźnie wskazuje na genetykę samych płodów jako najważniejszą przyczynę nieprawidłowości rozwojowych”.

Na potrzeby badania zespół Klimana przeanalizował próbki łożyska zebrane od prawie 50 par bliźniąt jedno- i dwujajowych. Naukowcy odkryli, że u bliźniąt identycznych genetycznie z podobną częstotliwością występował nieprawidłowy wzrost komórek, zwany inkluzją trofoblastów (TI). Trofoblast to zewnętrzna warstwa komórek zarodka, która tworzy się zaraz po zapłodnieniu i odpowiada za tworzenia łożyska, a inkluzje trofoblastów są markerami wielu nieprawidłowości rozwojowych.

Jeśli chodzi o bliźnięta dwujajowe, to liczba inkluzji była między nimi zróżnicowana - różniła się średnio o cztery lub pięć.

„Takie wyniki sugerują, że nieprawidłowości rozwojowe są w przeważającym stopniu warunkowane genetyką płodu, a nie winą matki” - podkreśla Kliman.(PAP)

Autorka: Katarzyna Czechowicz

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021