Ministerstwo Edukacji i Nauki

09.05.2021
PL EN
02.04.2021 aktualizacja 02.04.2021

Premier: realizowany jest plan dopuszczenia studentów VI roku medycyny do wsparcie w leczeniu pacjentów

 01.04.2021. Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, transmitowanej przez serwis pap.pl z siedziby KPRM i oglądanej w jednym z mieszkań w Warszawie. PAP/Mateusz Marek 01.04.2021. Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, transmitowanej przez serwis pap.pl z siedziby KPRM i oglądanej w jednym z mieszkań w Warszawie. PAP/Mateusz Marek

Realizowany jest plan dopuszczenia studentów VI roku medycyny do wsparcia w leczeniu pacjentów - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że w Polsce pomaga także około stu lekarz z zagranicy.

Podczas konferencji dotyczącej wsparcia dla przedsiębiorców premier został zapytany, czy rząd rozważa scenariusz awaryjny zakładający wsparcie polskiego personelu medycznego przez medyków z innych krajów.

Szef rządu zaznaczył, że trzecia fala pandemii w innych krajach, np. Grupy Wyszehradzkiej, jest równie dotkliwa jak w Polsce, a w niektórych państwach poziom zachorowań jest większy. "Dlatego trudno nam w takich okolicznościach posiłkować się kimś, kto ma sytuację trudniejszą od nas" - podkreślił.

Morawiecki poinformował, że w środę dyskutował z "10 szefami bardzo dużych jednostek medycznych" i tam przedstawiono mu pewien bardzo dobry i już realizowany plan. "To jest plan m.in. dopuszczenia do wsparcia w leczeniu pacjentów, w leczeniu Polaków, studentów szóstego, ostatniego roku studiów medycznych" - powiedział premier.

Jak dodał, to jest też zgodne z ustawą "zwiększenie dostępności i przyspieszenie dostępności" tych, którzy "zza naszej wschodniej granicy chcą w Polsce pomagać polskim pacjentom". "I tu już mamy blisko stu takich lekarzy z zagranicy" - zaznaczył Morawiecki.

Podkreślił także, że wszystkie dotychczasowe szczepienia dla służby medycznej spowodowały, że sytuacja służby medycznej jest dziś "dalece bardziej bezpieczniejsza" niż podczas II fali. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mok/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021