Nauka dla Społeczeństwa

01.07.2022
PL EN
30.03.2021 aktualizacja 30.03.2021

Leczenie niedoczynności tarczycy dzięki hodowli minitarczyc

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Hodowane w warunkach laboratoryjnych miniaturowe tarczyce mogą pomóc w leczenia niedoczynności tego gruczołu - informuje pismo “Stem Cell Reports”.

Hormony wytwarzane przez tarczycę są podstawowymi regulatorami czynności narządów. Brak tych hormonów wynikający z nieprawidłowego działania tarczycy spowodowanego na przykład radioterapią, rakiem tarczycy, chorobą autoimmunologiczną albo na skutek operacyjnego usunięcia gruczołu prowadzi do objawów takich jak zmęczenie, uczucie zimna, zaparcia i zwiększenie masy ciała.

Szacuje się, że niedoczynność tarczycy dotyka nawet 11 proc. światowej populacji. Chociaż można stosować hormonalną terapię zastępczą niektórzy pacjenci mają uporczywe objawy i/lub doświadczają skutków ubocznych.

W opracowaniu alternatywnych strategii leczenia mogą pomóc minitarczyce, po raz pierwszy wytworzone w laboratorium przez zespół Roberta Coppesa i jego współpracowników z Uniwersytetu w Groningen w Holandii. Do wyhodowania mininarządów naukowcy wykorzystali zdrową tkankę tarczycy pobraną od pacjentów przy okazji chirurgicznego usunięcia tarczycy. Próbki tarczycy zawierały komórki macierzyste, które namnażały się tworząc nowe mininarządy. W ten sposób można zapewnić potencjalnie nieograniczone źródło tkanki tarczycy wyhodowanej w laboratorium.

Co ważne, takie minigruczoły mogą dojrzewać i wytwarzać hormony. Wstępny dowód na to, że struktury te mogą potencjalnie zastąpić tkankę tarczycy, pochodzi z eksperymentów na myszach z niedoczynnością tarczycy. Przeszczepienie mininarządów zwiększyło poziom hormonów tarczycy w surowicy i wydłużyło żywotność zwierząt w porównaniu z myszami bez przeszczepu.

Konieczne są dalsze badania, jednak praca ta kładzie podwaliny pod generowanie mikronarządów z chirurgicznie usuniętej tkanki i może potencjalnie doprowadzić do nowej terapii niedoczynności tarczycy w przyszłości.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022