Hu, hu! W weekend w całej Polsce - i online - Noc Sów

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

27 i 28 lutego odbędzie się po raz 10 ogólnopolska Noc Sów. Przewodnicy w całej Polsce organizują - zachowując reżim sanitarny - spotkania, warsztaty, spacery nocne. A dla tych, którzy nie załapią się na wycieczkę albo wolą zostać w domu - przewidziane są też zajęcia online - organizowane przez UMCS.

"Lutowe i marcowe noce to bardzo aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Są w czasie okresu godowego – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…" - poinformowano na stronie wydarzenia . Dlatego co roku, mniej więcej w ostatni weekend lutego, organizowana jest Noc Sów - aby każdy, kto podziwia sowy, miał okazję posłuchać ich odgłosów i dowiedzieć się, jak żyją. Noc Sów to wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Jestem na pTAK! w całej Polsce. Głównym celem inicjatywy jest wieloaspektowa edukacja na temat sów.

Noc Sów odbyła się po raz pierwszy w kwietniu 2013 roku w trzech miejscowościach. W kolejnych edycjach wydarzenie nabierało rozmachu, a w 2019 roku Noc Sów zgromadziła ponad 8 tysięcy uczestników w całym kraju. W 2020 roku Noc Sów się nie odbyła ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19. A w tym roku zaplanowano ograniczone spotkania, zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

"Jak co roku, będą wykłady o sowach, ich zwyczajach, tajemnicach, a także o najnowszych odkryciach ornitologów. Zapraszamy na dużą dawkę wiedzy i przygody – na warsztaty, wykłady, nocne spacery, nasłuchy sów, ognisko oraz wiele innych atrakcji, które zależą tylko od pomysłowości przewodnika oraz grupy. Będzie też okazja, aby włączyć się w czynną ochronę sów" - czytamy na stronie wydarzenia.

Bohaterką i „twarzą” Nocy Sów 2021 jest Płomykówka. "Niektórzy mają serce na dłoni – ona na twarzy. Piękna zjawa – ukazuje się od zmierzchu do świtu. Czasami i wyjątkowo – pośród szarego, jesiennego lub zimowego dnia. Niespieszna, jakby zawieszona w powietrzu… Zawsze ku zadziwieniu tych, którzy mieli szczęście ją zobaczyć" - piszą organizatorzy.

Dla tych, którzy nie załapią się na wycieczki (lub chcą pozostać w domu) Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przygotował wydarzenie online. Rozpocznie się ono 27 lutego o godzinie 17.00. Uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się m.in. czym charakteryzują się sowy oraz jaka jest ich dieta. Organizatorzy proponują także udział w wirtualnej nocnej wyprawie do jednego z lubelskich lasów i zachęcają do zetknięcia się z tymi tajemniczymi ptakami. Naukowcy i studenci przygotowali różnorodne wykłady, dotyczące charakterystyki sów. Część atrakcji będzie transmitowana live, pozostałe dostępne będą przez cały weekend na kanele YouTube Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Wydarzenie nie wymaga zapisów i jest całkowicie darmowe, odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams. Wszystkie niezbędne linki i szczegółowe informacje dot. spotkań organizowanych w ramach "Nocy Sów" dostępne są na stronie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Dinozaur – tarbozaur główną atrakcją nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie

  • Prezentacja dla mediów na Zamku Królewskim w Warszawie, 13 bm. wystawy w ramach Europejskich Dni Archeologii 2023 (obm/dw) PAP/Marcin Obara

    Obchody 6. edycji Europejskich Dni Archeologii - od 14 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera