Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
24.01.2021 aktualizacja 24.01.2021

Życzenia dla prof. Michała Kleibera od prezydenta z okazji 75. rocznicy urodzin

PAP/Tytus Żmijewski; Toruń, 14.09.2020 PAP/Tytus Żmijewski; Toruń, 14.09.2020

Życzenia z okazji 75. urodzin oraz podziękowania za służbę publiczną złożył profesorowi Michałowi Kleiberowi prezydent Andrzej Duda w liście z tej okazji.

W życzeniach z okazji jubileuszu 75. rocznicy urodzin prezydent przypomniał m.in. zasługi Michała Kleibera dla nauki i życia akademickiego.

"Jako wybitny informatyk, uznany badacz i dydaktyk, znawca zastosowań nowoczesnych technik komputerowych w nauce, technice i medycynie, autor licznych prac naukowych i książek opublikowanych w prestiżowych wydawnictwach o globalnym obiegu, ma Pan wielce znaczący udział zarówno w sukcesach polskiej informatyki, jak i w wytyczaniu nowych intelektualnych i cywilizacyjnych horyzontów, które inspirują do pomnażania polskiego potencjału" - napisał Andrzej Duda w liście.

Podziękował w nim także za "postawę służby publicznej, za patriotyczne i obywatelskie zaangażowanie, za podejmowanie ambitnych wyzwań w wielu odpowiedzialnych misjach państwowych", wymieniając niektóre zajmowane przez jubilata stanowiska, m.in. prezesa Polskiej Akademii Nauk, ministra nauki, doradcy społecznego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych, a ostatnio Przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

"Zwracają uwagę Pańskie starania w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań dla Polski ponad podziałami politycznymi oraz budowanie współdziałania, zgody, konstruktywnego kompromisu na rzecz dobra wspólnego. Pański autorytet jest ogromnie potrzebny polskiemu życiu publicznemu. Jest dla mnie wielką satysfakcją, że mogłem w imieniu Rzeczypospolitej złożyć wyrazy szacunku i uznania dla Pańskich zasług, nadając Panu Profesorowi Order Orła Białego, a następnie powołując Pana w skład Kapituły Orderu" - napisał prezydent.

Michał Kleiber jest specjalistą w zakresie mechaniki i informatyki. W latach 2001 - 2005 był ministrem nauki i informatyzacji oraz przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych. Jest profesorem zwyczajnym w Polskiej Akademii Nauk, a w latach 2007-2015 zajmował stanowisko prezesa PAN. Pełni także funkcję Przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz redaktora naczelnego pisma "Wszystko Co Najważniejsze".

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Werner-Woś

mww/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022