27.02.2021
PL EN
24.01.2021 aktualizacja 24.01.2021

"Prehistoryczne euro" z Europy Środkowej

Gorzów Wielkopolski, 07.01.2015. Bilon złotowy, 7 bm. PAP/Lech Muszyński  (lm/awol) Gorzów Wielkopolski, 07.01.2015. Bilon złotowy, 7 bm. PAP/Lech Muszyński (lm/awol)

Zanim w Europie pojawiły się pieniądze w pełnym tego słowa znaczeniu, w epoce brązu używano już ustandaryzowanych przedmiotów, które służyły do prowadzenia handlu – dowodzą naukowcy ma łamach pisma „PLOS ONE”.

W Europie w epoce brązu używano przedmiotów o ustandaryzowanych kształtach, były to np. pierścienie czy ostrza siekier. Spełniały one funkcję podobną, jak później pieniądze – dowodzą Maikel H. G. Kuijpers i Catalin N. Popa z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia).

Oznaką rozwoju cywilizacyjnego jest używanie pieniędzy, z kolei istotną cechą pieniędzy jest standaryzacja. W badaniach archeologicznych niekiedy trudno zidentyfikować jej istnienie, ponieważ dawne ludy mogły używać niedokładnych miar w porównaniu z dzisiejszymi.

W najnowszych badaniach autorzy sugerują, że pewna forma standaryzacji mogła istnieć w epoce brązu na obszarze Europy Środkowej. Dostrzegają ją w takich przedmiotach z brązu, jak pierścienie czy ostrza siekier. Badacze przeanalizowali ponad pięć tys. przedmiotów z ponad stu stanowisk (w tym z terenu Polski).

Zauważają, że ok. 70 proc. pierścieni było podobnych do siebie pod względem wagi, zwłaszcza gdy ważyło się je w dłoni, metodą „na oko”, jak to mogło zdarzać się w tamtych czasach.

Podobieństwo przedmiotów oraz częstotliwość ich pojawiania się na różnych stanowiskach archeologicznych sugeruje, że mogły krążyć jako towarzyszące wymianie towarów. Mogły więc pełnić funkcję podobną, jak później pieniądze.

Więcej: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0240462 (PAP)

krx/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021