Współtwórczyni pomysłu na przechowywanie w ciekłym azocie śnieżyczki Elwesa i lilii złotogłów prof. dr hab. Anna Bach otrzymała Medal im. Michała Oczapowskiego za wybitny wkład w rozwój nauki o roślinach ozdobnych w kulturach in vitro.
Badaczka zajmowała się ochroną i rozmnażaniem gatunków roślin ozdobnych na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Prof. dr hab. Anna Bach jest emerytowaną pracownicą Katedry Roślin Ozdobnych - Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa. Zajmowała się procesami wzrostu i rozwoju roślin ozdobnych w kulturach in vitro.
Jak informuje rzeczniczka prasowa UR Izabella Majewska, jednym z najważniejszych osiągnięć naukowych laureatki, było wykazanie, że techniki in vitro można wykorzystać do wydajnego rozmnażania wielu gatunków roślin ozdobnych oraz czynnej ochrony gatunków zagrożonych i chronionych.
Prof. Bach opracowała metody intensywnego rozmnażania roślin ozdobnych na różnych pożywkach. Jest też autorką modelu kluczowych etapów procesu rozwoju roślin cebulowych - takich jak hiacynt, tulipan, narcyz, śnieżyczka i lilia złotogłów. Naukowczyni ustaliła, że ich reakcja na światło monochromatyczne zależy od stadium kultury in vitro oraz składu pożywki. Zapoczątkowała badania nad przechowywaniem nasion w warunkach chłodzenia krioenicznego. Wykazała rolę związków fenolowych w procesach formowania pędów i tworzenia cebul in vitro u śnieżyczek i lachenalii.
Medal im. Michała Oczapowskiego to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Wydział Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN za wybitny wkład w rozwój nauk rolniczych i stosowanych nauk biologicznych.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.