25.01.2021
PL EN
01.12.2020 aktualizacja 01.12.2020

Prof. A. Steinbuechel dyrektorem Międzynarodowego Centrum Badania Innowacyjnych Biomateriałów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niemiecki mikrobiolog prof. Alexander Steinbuechel obejmie we wtorek obowiązki dyrektora Międzynarodowego Centrum Badania Innowacyjnych Biomateriałów. To osadzona w strukturze Politechniki Łódzkiej, jedyna w Łodzi Międzynarodowa Agenda Badawcza.

Poinformowała o tym w poniedziałek PAP rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

Dyrektor ds. organizacji nauki w Międzynarodowym Centrum Badania Innowacyjnych Biomateriałów (ICRI-BioM) prof. Piotr Paneth wyjaśnił, że profesor Alexander Steinbuechel funkcję tę uzyskał, wygrywając międzynarodowy konkurs, który był ogłoszony między innymi w czasopiśmie "Nature" oraz w międzynarodowym portalu Euraxess, witrynie Komisji Europejskiej m.in. wspierającej poszukiwanie partnerów naukowych.

Dodał, że "przed podjęciem wyzwania kierowania rozwojem Centrum, profesor Steinbuechel pracował na uniwersytecie w Muenster oraz uniwersytecie króla Abdulaziza w Jeddah w Arabii Saudyjskiej".

Jak poinformowała Chojnacka prof. Steinbuechel w roku 1983 uzyskał doktorat na uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze, na którym habilitował się w roku 1991. Roczny staż podoktorski odbył na uniwersytecie Rokefellera w Nowym Jorku.

"Zainteresowania naukowe profesora koncentrują się wokół molekularnej mikrobiologii i biotechnologii. Zagadnienia z tych dziedzin wykorzystywał do zgłębiania procesów związanych z otrzymywaniem biodegradowalnych polimerów PHA, biosyntezy i biotechnologicznej produkcji poliamidów oraz biodegradacji kauczuku naturalnego i chemosyntetycznych polimerów" - informuje Chojnacka.

Zaznacza, że tematykę tę naukowiec kontynuuje obecnie we współpracy z przemysłem. Ma kontakty z przemysłem chemicznym i farmaceutycznym w Niemczech i w innych krajach europejskich, a także w Japonii i USA.

"W ciągu swojej niezwykle owocnej kariery naukowej pełnił szereg funkcji, między innymi był dziekanem wydziału biologii na macierzystym uniwersytecie w Muenster. Jest redaktorem naczelnym dwóch czasopism naukowych (Applied Microbiology and Biotechnology i AMB Express) oraz wydawanej od 2006 roku przez Springera serii książkowej Microbiology Monographs" - informuje rzeczniczka.

International Center for Research on Innovative Bio-based Materials - to wspólna inicjatywa łódzkich uczelni: Politechniki, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego, CBMM PAN oraz niemieckiego Instytutu Maxa Plancka z Moguncji. Grant na utworzenie ośrodka przyznała Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej w konkursie MAB PLUS. 

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Walczak

jaw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021