Prof. A. Steinbuechel dyrektorem Międzynarodowego Centrum Badania Innowacyjnych Biomateriałów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niemiecki mikrobiolog prof. Alexander Steinbuechel obejmie we wtorek obowiązki dyrektora Międzynarodowego Centrum Badania Innowacyjnych Biomateriałów. To osadzona w strukturze Politechniki Łódzkiej, jedyna w Łodzi Międzynarodowa Agenda Badawcza.

Poinformowała o tym w poniedziałek PAP rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

Dyrektor ds. organizacji nauki w Międzynarodowym Centrum Badania Innowacyjnych Biomateriałów (ICRI-BioM) prof. Piotr Paneth wyjaśnił, że profesor Alexander Steinbuechel funkcję tę uzyskał, wygrywając międzynarodowy konkurs, który był ogłoszony między innymi w czasopiśmie "Nature" oraz w międzynarodowym portalu Euraxess, witrynie Komisji Europejskiej m.in. wspierającej poszukiwanie partnerów naukowych.

Dodał, że "przed podjęciem wyzwania kierowania rozwojem Centrum, profesor Steinbuechel pracował na uniwersytecie w Muenster oraz uniwersytecie króla Abdulaziza w Jeddah w Arabii Saudyjskiej".

Jak poinformowała Chojnacka prof. Steinbuechel w roku 1983 uzyskał doktorat na uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze, na którym habilitował się w roku 1991. Roczny staż podoktorski odbył na uniwersytecie Rokefellera w Nowym Jorku.

"Zainteresowania naukowe profesora koncentrują się wokół molekularnej mikrobiologii i biotechnologii. Zagadnienia z tych dziedzin wykorzystywał do zgłębiania procesów związanych z otrzymywaniem biodegradowalnych polimerów PHA, biosyntezy i biotechnologicznej produkcji poliamidów oraz biodegradacji kauczuku naturalnego i chemosyntetycznych polimerów" - informuje Chojnacka.

Zaznacza, że tematykę tę naukowiec kontynuuje obecnie we współpracy z przemysłem. Ma kontakty z przemysłem chemicznym i farmaceutycznym w Niemczech i w innych krajach europejskich, a także w Japonii i USA.

"W ciągu swojej niezwykle owocnej kariery naukowej pełnił szereg funkcji, między innymi był dziekanem wydziału biologii na macierzystym uniwersytecie w Muenster. Jest redaktorem naczelnym dwóch czasopism naukowych (Applied Microbiology and Biotechnology i AMB Express) oraz wydawanej od 2006 roku przez Springera serii książkowej Microbiology Monographs" - informuje rzeczniczka.

International Center for Research on Innovative Bio-based Materials - to wspólna inicjatywa łódzkich uczelni: Politechniki, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego, CBMM PAN oraz niemieckiego Instytutu Maxa Plancka z Moguncji. Grant na utworzenie ośrodka przyznała Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej w konkursie MAB PLUS. 

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Walczak

jaw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 10.12.2021. Na zdjęciu prof. Piotr Borek. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej prof. Borek - odwołany

  • 26.10.2023. Profesor Jakub Kupecki. PAP/Albert Zawada

    Minister przemysłu: prof. Jakub Kupecki obejmie funkcję dyrektora NCBJ

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera