25.11.2020
PL EN
29.10.2020 aktualizacja 29.10.2020

Kielce/ Prof. Marek Krawczyk doktorem honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Marek Krawczyk, wybitny naukowiec i chirurg, otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

„To dla mnie wielki honor, że jestem tu dzisiaj, jako 18. odznaczona osoba tym tytułem i jako drugi medyk, doktor honorowy tej uczelni" – mówił prof. Marek Krawczyk.

"Gdy nauczyciel akademicki po 51 latach pracy staje w innej uczelni, na najwyższym podium, to ciśnie mu się na usta pytanie czym zasłużył, że uhonorowano go najwyższym stopniem w akademickiej hierarchii” – dodawał.

Prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który był inicjatorem nadania tytułu prof. Markowi Krawczykowi zwracał uwagę, że dorobek naukowy profesora jest imponujący, udokumentowany licznymi publikacjami i osiągnięciami.

"Zarówno recenzenci oraz mówiący te słowa stawiają wysoce pozytywną opinię rekomendującą do godności doktora honoris causa profesora Marka Krawczyka, wybitnego klinicysty i naukowca spełniającego wszystkie akademickie kryteria, jak i prawego człowieka o wysokim autorytecie moralnym” – powiedział.

Prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk, rektor dwóch kadencji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (2008-2016) jest jedną z najważniejszych postaci polskiej medycyny. Wybitny specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz transplantologii klinicznej. Wprowadził na polski grunt innowacyjne zabiegi i operacje, m.in. pierwszą laparoskopową cholecystektomię, pierwsze pobranie fragmentu wątroby od ojca dla chorego dziecka i pierwsze przeszczepienie wątroby od dawcy żywego dla biorcy dorosłego.

Jest laureat wielu nagród i odznaczeń krajowych oraz zagranicznych. Wśród nich jest medal Pro Ecclesia et Pontifice przyznany przez papieża Franciszka (2019), francuski Order Palm Akademickich (2014), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2016), członkostwo honorowe Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich (2019) i wielu innych towarzystw naukowych polskich i zagranicznych. 

PAP - Nauka w Polsce

wdz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020